Romania a pierdut amicalul cu Slovenia

Miercuri, 15 August 2012, ora 23:33
8806 citiri

Nationala de fotbal a Romaniei a pierdut meciul amical disputat, miercuri seara, in deplasare, in compania reprezentativei similare a Sloveniei, scor 3-4.

"Tricolorii" au cedat in ultimul test inaintea preliminariilor Cupei Mondiale din 2014, fiind invinsi de formatia care in 2001 le-a blocat calificarea la turneul final din Japonia si Coreea de Sud.

Meciul din Slovenia a inceput practic de la scorul de 1-0, gazdele modificand tabela inca din minutul 3, cand Cesar s-a inaltat excelent la o centrare de pe stanga si l-a batut pe Lobont.

Prima repriza s-a incheiat cu scorul stabilit in startul partidei, jucatorii lui Victor Piturca avand o prestatie modesta, fara actiuni importante la poarta lui Handanovici.

Ploaia de goluri avea sa inceapa in minutul 51 al partidei, dupa ce Dedici a dublat diferenta cu o transformare de la punctul cu var.

"Tricolorii" au revenit pe tabela cinci minute mai tarziu, prin reusita lui Paul Papp, din fata portii, insa gazdele aveau sa se desprinda din nou dupa alte patru minute, cand Dedici a reusit dubla cu un sut in diagonala.

Romania a reveint in lupta in minutul 67, dupa o lovitura de la 11 metri transformata de Gabriel Torje, insa slovenii aveau sa loveasca din nou la faza imediat urmatoare prin Kirm, punctand pentru 4-2 la capatul unui contraatac.

Scorul final a fost stabilit de Gicu Grozav cu 10 minute inainte de final, atacantul Petrolului Ploiesti inscriind din centrul careului din pasa lui Marius Niculae.

Urmatorul meci al Romaniei este programat pe 9 septembrie cu Estonia, in deplasare, in preliminariile Campionatului Mondial din 2014.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, meciul amical dintre reprezentativele Sloveniei si Romaniei.

Desfasurarea partidei:

Final de meci! Romania pierde cu 3-4!

Min.86 "Tricolorii" fac presing in apropierea careului sloven, dar fundasii echipei gazda se descurca bine in defensiva.

Min.82 Gabi Tamas vede cartonasul galben.

Min.81 Piturca muta din nou: Latovlevici intra in locul lui Rat.

Min.80 GOOOL ROMANIA! Grozav marcheaza din centrul careului din pasa lui Marius Niculae!

Min.78 Cesar primeste in pozitie buna, dar rateaza sutul.

Min.73 Schimbare in echipa Romaniei: Iese Papp, intra Luchin.

Min.70 Gol Slovenia! Kirm scapa pe contraatac si inscrie cu un sut in diagonala, refacand diferenta de doua goluri!

Min.68 GOOOL ROMANIA! Torje transforma si reduce diferenta!

Min.67 Cartonas galben pentru Handanovici.

Min.67 Penalti pentru Romania, dupa ce portarul Handanovici il opreste prin fault pe Tanase!

Min.65 Piturca face o noua schimbare: Marius Niculae intra in locul lui Marica.

Min.63 Cartonas galben pentru Papp.

Min.60 Gol Slovenia! Dedici patrunde pe dreapta si inscrie cu un sut in diagonala!

Min.58 Torje rateaza poarta cu un sut din afara careului.

Min.56 GOOOL ROMANIA! Papp apare excelent la bara a doua si inscrie din doi metri dupa centrarea lui Torje!

Min.55 Suler este avertizat dupa un fault comis asupra lui Marica.

Min.51 Gol Slovenia! Dedici transforma fara emotii si scorul devine 2-0!

Min.50 Penalti pentru Slovenia dupa un fault comis in careu de Chiriches!

Min.49 Ocazie mare pentru sloveni la un corner de pe dreapta, Lobont respingand fabulos o reluare din fata portii.

Min.48 Tanase centreaza, portarul respinge in mana lui Marica si balonul intra in plasa. Centralul anuleaza pe buna dreptate reusita.

Min.46 Piturca a facut 3 schimbari la pauza: Bourceanu, Tamas si Grozav i-au inlocuit pe Stancu, Gaman si Lazar.

Incepe repriza secunda!

-------------------------------

Se incheie prima repriza, una modesta pentru nationala lui Piturca!

Min.43 "Tricolorii" trag din greu sa ajunga in apropierea careului sloven, dar pierd de fiecare data balonul in faza decisiva.

Min.39 Kurtici rateaza poarta la o lovitura de colt.

Min.36 Kirm centreaza periculos, dar Chiriches intervine excelent si indeparteaza pericolul cu o lovitura de cap.

Min.31 Gabi Torje vede primul cartonas galben al partidei.

Min.27 Torje rateaza cadrul portii dintr-o lovitura libera de la 25 de metri.

Min.25 Kirm lufteaza incredibil in careul lui Lobont si slovenii trec pe langa golul cu numarul doi.

Min.22 Kirm patrunde in careu si suteaza pe poarta, dar Lobont retine.

Min.17 Acelasi Torje primeste in careu si trage in tribune.

Min.15 Torje trimite primul sut pe poarta slovenilor, dar goalkeeperul gazdelor retine fara probleme.

Min.12 Cocis respinge un sut care se indrepta spre coltul scurt.

Min.8 Marica suteaza pe langa poarta.

Min.3 Gol Slovenia! Cesar se inalta excelent la o centrare de pe stanga si inscrie pe langa Lobont!

Incepe partida!

21:41 - Se intoneaza imnurile celor doua state.

21:40 - Cele doua formatii intra pe teren.

INFO - Romania si Slovenia s-au mai intalnit de sapte ori pana in prezent, palmaresul fiind favorabil "tricolorilor", cu trei victorii, trei remize si o infrangere.

INFO - Acesta este ulitmul meci amical inaintea campaniei de calificare la Campionatul Mondial din 2014.

INFO - Meciul va fi transmis in direct pe Antena 1.

INFO - Cititi avancronica partidei accesand linkul de mai jos.

Slovenia - Romania, ultimul test inainte de preliminariile Mondialului din 2014

Echipele probabile:

Slovenia: Handanovici - Brecko, Suler, Cesar, Struna - Birsa, Radoslavljevici, Kurtici, Dedici - Kirm - Matavz;

Rezerve: Belec, Lazici, Kelhar, Maro, Bacinovici, Ilici, Matici, Mertelj, Sisici, Vrsici, Velikonja;

Romania: Lobont - Papp, Chiriches, Gaman, Rat - Cocis, Lazar - Torje, B. Stancu, Tanase - Marica;

Rezerve: Tatarusanu, Gardos, Tamas, Bourceanu, Roman, Grozav, Maxim, D. Grigore, Latovlevici;

Arbitru la centru: Emir Aleskovici (Bosnia-Hertegovina).

Congresul în urma căruia s-a ales noul președinte al PNL a blocat de luni bune mai multe reforme importante promise de către partide înaintea alegerilor parlamentare și a dinamitat...
Fața nevăzută a congresului PNL: Acuzații de șantaj într-un partid dezbinat și explozia incidenței COVID din București
După patru luni în care principalii lideri din PNL s-au războit intern pentru propria tabără dinamitând coaliția de guvernare și principalele reforme promise în campania electorală, totul...