Romania invinge Muntenegru la Campionatul European de handbal

Marti, 14 Decembrie 2010, ora 19:05
16416 citiri

Echipa nationala feminina de handbal a Romaniei a invins reprezentativa similara a Muntenegrului, scor 23-21, intr-un meci contand pentru Grupa I principala a Campionatului European din Danemarca si Norvegia.

Cea mai asteptata partida a zilei a fost marcata de miza enorma a jocului, formatia invingatoare fiind cu un pas in semifinalele competitiei. Cele doua echipe s-au tatonat intens, meciul oferind minute bune fara gol marcat, dar si multe accidentari minore.

Fara Paula Ungureanu, accidentata in meciul cu Croatia, reprezentativa Romaniei a castigat un mare portar in partida de marti seara, Talida Tolnai fiind decisiva in poarta Romaniei.

Dupa mai multe rasturnari se scor, muntenegrenele s-au desprins la trei goluri in partea a doua a primei reprize, insa "tricolorele" au revenit excelent pe final si au reusit sa intre la pauza in avantaj, scor 13-12.

La jumatatea reprizei secunde, Romania conducea cu o diferenta de cinci goluri, dupa o noua prestatie remarcabila a Talidei Tolnai, care a aparat doua lovituri de la 7 metri, si o organizare ofensiva excelenta, cu Cristina Neagu in prim plan.

Romancele au redus turatia pe final si mai pierdut din avantajul de pe tabela, muntenegrenele apropiindu-se la numai doua goluri. Jovanovici a lovit bara in ultimul minut de joc, iar Tolnai a parat din nou pentru a mentine avantajul de doua puncte, scorul final fiind 23-21.

Pentru Romania au inscris, Cristina Neagu (11 goluri) Melinda Geiger (4), Oana Manea (3), Valentina Ardean (2), Roxana Han, Adriana Nechita si Ionela Stanca (cate un gol).

Marti se mai disputa urmatoarele meciuri in Grupa I: Spania - Rusia (19:45) si Danemarca - Croatia (21:45). Rezultatul din primul meci poate aduce calificarea Romaniei in semifinale inaintea ultimei etape.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Romania - Muntenegru, contand pentru Grupa I principala a Campionatului European de handbal.

Desfasurarea partidei:

Min.60 Final de meci! Romania se impune cu 23-21!

Min.60 Inscriu si muntenegrenele.

Min.59 Inscrie Han, Romania e aproape de victorie!

Min.59 Tolnai salveaza cu o noua parada extraordinara.

INFO: Radicevici se ridica in cele din urma.

INFO: O jucatoare muntenegreana se prabuseste pe teren si primeste ingrijiri medicale.

Min.58 Jovanovici arunca in bara si scapam cu fata curata.

INFO: Singurul portar apt din lotul Romaniei, Talida Tolnai, schioapata de minute bune.

INFO: Voina isi cheama jucatoarele la margine pentru cateva indicatii rapide.

Min.57 Muntenegrele marcheaza si se apropie la numai doua goluri.

Min.56 Jovanovici puncteaza pentru Muntenegru.

Min.55 Neagu inscrie si scorul devine 22-18.

Min.55 7 metri pentru Romania si eliminare la muntenegrene.

Min.53 Muntenegrenele inscriu din nou si se apropie la 3 puncte.

Min.53 Tolnai respinge de la coltul scurt.

Min.52 Bojana Popovici profita de relaxarea din apararea noastra si inscrie din nou.

Min.51 Galca puncteaza dupa o faza excelenta.

Min.51 Muntenegrenele reduc din handicap.

Min.49 Cristina Neagu transforma fara probleme.

Min.49 7 metri pentru Romania.

INFO: Statistica exceptionala pentru Tolnai, 53%

Min.48 Popovici transforma pentru 19-15.

Min.48 Tolnai apara, insa arbitrul dicteaza 7 metri pentru Muntenegru.

Min.45 Bradeanu intercepteaza si scapa singura spre poarta, dar arunca in portarul advers.

Min.44 Muntenegrenele reduc din handicap, 19-14.

Min.44 Geiger inscrie cu o aruncare spectaculoasa de pe flancul stang.

INFO: Voina cere mai multa atentie la Jovanovici, pericolul principal dupa anihilarea Bojanei Popovici.

Min43 Time out pentru muntenegrene.

Min.43 Neagu inscrie pentru 18-13.

Min.43 7 metri pentru Romania.

Min.42 Romania inscrie din nou! Diferenta este acum de patru puncte.

Min.41 Tolnai apara din nou! Ce meci face Talida!

Min.41 7 metri pentru Muntenegru.

INFO: Doar patru goluri in repriza secunda pana acum.

Min.40 Romania se desprinde la trei goluri.

Min.40 Tolnai respinge din nou din fata Bojanei Popovici.

Min.38 Geiger este contrata tare la noua metri.

Min.36 Neagu inscrie de la noua metri.

Min.36 Tolnai blocheaza din nou.

Min.35 Tolnai se ridica si continua partida.

INFO: Procentaj de 50% pentru portarul Romaniei in acest meci.

Min.35 Tolnai pareaza incredibil si se prabuseste la pamant dupa ce mingea a lovit-o in plex.

INFO: Repriza la fel de disputata si echilibrata intre cele doua formatii.

Min.33 Popovici inscrie pentru 14-13.

Min.33 Ada Nechita inscrie si Romania ia un avans de doua puncte.

Min.32 Tolnai apara din fata Bojanei Popovici.

Min.32 7 metri pentru Muntenegru.

Min.32 Tolnai se apara bine si isi pune echipa pe contra-atac, dar romancele nu profita.

Min.31 Incepe repriza secunda!

--------------------------------------

Min.30 Se incheie prima repriza!

Min.30 Neagu inscrie si Romania preia din nou conducerea.

Min.29 Muntenegru egaleaza la 12.

Min.29 Antrenorul muntenegrean cere time out.

Min.29 Neagu puncteaza si "tricolorele" preiau conducerea.

Min.28 Romania puncteaza de 2 ori si restabileste egalitatea.

Min.27 Gol Muntenegru.

Min.26 Tolnai scoate fantastic, Romania inscrie pe contra-atac si se apropie la un singur gol.

Min.24 Geiger inscrie din nou pentru 8-10.

Min.23 Puncteaza si muntenegrenele.

Min.23 Certata de Voina la time out, Geiger puncteaza cu o aruncare in forta.

INFO: Antrenorul Romaniei cere desfacerea jocului pe extreme.

Min.22 Radu Voina cere time out.

Min.22 Bojana Popovici inscrie pentru 6-9.

Min.21 Muntenegrenele transforma si se distanteaza la doua goluri.

Min.21 Muntenegru obtine o lovitura de la 7 metri.

Min.19 O noua greseala a romancelor in faza ofensiva, muntenegrenele recupereaza si inscriu, preluand conducerea.

Min.18 Jovanovici inscrie si restabileste egalitatea.

Min.17 Muntenegrenele marcheaza pentru 6-5.

Min.17 Inca o lovitura de la 7 metri pentru Muntenegru.

Min.16 Ratare! Romancele isi pastreaza avantajul de doua goluri.

Min.16 7 metri pentru Muntenegru. Manea este eliminata.

Min.15 Bara pentru Muntenegru.

Min.15 Aruncarea lui Neagu este deviata in poarta si scorul devine 6-4 pentru "tricolore".

Min.14 Meirosu este faultata si Mehmedovici este eliminata pentru doua minute.

Min.13 Elisei marcheaza si Romania preia conducerea.

Min.12 Inca un gol pentru Neagu, singura marcatoare a Romaniei din acest meci.

Min.12 7 metri pentru Romania.

Min.11 Pasa de exceptie a lui Popovici si muntenegrenele preiau din nou conducerea.

Min.10 Neagu inscrie pentru 3-3.

Min.9 Popovici inscrie si Romania este condusa pentru prima data in acest meci.

Min.9 Muntenegru egaleaza in cele din urma.

Min.8 Tolnai inchide bine poarta. A incasat doar un gol pana acum.

Min.6 Neagu inscrie la vinclu si Romania preia conducerea.

Min.4 Muntenegrenele restabilesc egalitatea prin Jovanovici.

Min.2 Romania deschide scorul prin Neagu.

Min.2 Talida Tolnai, rezerva accidentatei Paula Ungureanu, are doua interventii de exceptie.

Min.1 Romania rateaza doua ocazii la poarta muntenegreana.

Min.1 Incepe partida!

INFO: Se intoneaza imnul celor doua tari.

INFO: Cele doua echipe patrund pe teren.

Ce trebuie stiut despre nationala de handbal feminin a Muntenegrului

Vezi cum se poate califica Romania in semifinalele Campionatului European

In ultima etapa sunt programate urmatoarele partide: Romania - Rusia, Spania - Croatia, Danemarca - Muntenegru.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#LIVE Romania Muntenegru, #Romania Muntenegru Euro 2010, #Campionat European handbal 2010 , #stiri Nationala Romaniei