Romania, invinsa clar de Paraguay

Duminica, 12 Iunie 2011, ora 02:58
5876 citiri

Nationala Romaniei a fost invinsa cu 2-0 de nationala Paraguayului, intr-un meci amical disputat duminica dimineata la Asuncion. Golurile intalnirii au fost marcate de Valdez (minutul 2) si Santa Cruz (minutul 29).

Partida a fost amicala, insa "tricolorii" aveau nevoie de victorie pentru a se afla in urna a 3-a valorica la tragerea la sorti a grupelor preliminariior Campionatului European din 2014. Cum victoria n-a fost obtinuta, Romania va fi repartizata in urna a 4-a valorica.

Intalnirea de la Asuncion, desfasurata in fata unor tribune aproape goale, a consemnat si retragerea din nationala a lui Roberto Acuna, care a strans 100 de meciuri in reprezentativa paraguayana.

Fara Marica, accidentat, Sandoi si Iovan i-au trimis in atac pe Zicu si Alexe si l-au lasat pe banca pe Sanmartean, remarcatul partidelor cu Bosnia si Brazilia. Decizii care s-au dovedit neinspirate.

Nici bine n-a inceput meciul si gazdele au reusit sa marcheze. In minutul 2, Valdez a profitat de o mare greseala a lui Latovlevici si l-a invins pe Pantilimon cu o scarita.

Gazdele nu s-au multumit cu atat si au punctat din nou in minutul 29, prin Santa Cruz, care a inscris cu capul in urma unei centrari perfecte a lui Samudio. 2-0 a fost scorul primei reprize, una in care "tricolorii" parca s-au ferit sa puna in pericol poarta aparata de Villar.

Dupa pauza, cei doi selectioneri interimari ai Romaniei l-au aruncat in lupta pe Sanmartean, insa nici macar acesta n-a reusit sa schimbe ceva in jocul monoton al "tricolorilor".

Am fost totusi mai prezenti in atac, insa n-am reusit sa inscriem si astfel intalnirea s-a incheiat cu 2-0 in favoarea paraguayenilor, o victorie mai clara decat o arata scorul.

Pentru Romania urmeaza amicalul din august cu Argentina, dar mai ales alegerea unui selectioner, pe care nu-l asteapta, cu siguranta, o misiune usoara.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea amicala dintre nationalele Paraguayului si Romaniei.

Desfasurarea partidei:

min.90+2 - FINALUL MECIULUI !!! Paraguay - Romania 2-0 !!!

min.90+1 - Romania inscrie prin Surdu, dar golul este anulat pe motiv de offside. Decizie corecta a asistentului.

min.90+1 - Antal trece pe langa gol, dupa o pasa primita de la Surdu.

min.90 - Partida va fi prelungita cu doua minute.

min.87 - Rapa greseste, iar Marecos trimite milimetric pe langa vinclul portii aparate de Pantilimon.

min.84 - Inca o schimbare in nationala noastra: intra Antal, iese Torje.

min.83 - Latovlevici centreaza periculos, insa niciun "tricolor" nu se afla in careul gazdelor.

min.81 - Perez scapa periculos pe contraatac, insa suteaza aiurea.

min.81 - Marecos intervine salvator si respinge o centrare periculoasa a lui Rapa.

min.76 - Dubla schimbare la paraguayenii: ies Baretto si Martinez, intra Marecos si Benitez.

min.74 - Baretto suteaza mult peste poarta lui Pantilimon.

min.74 - Villar iese bine din poarta si respinge din fata lui Sanmartean, care a ezitat sa puna piciorul.

min.73 - Schimba din nou Iovan si Sandoi: intra Surdu, iese Tanase.

min.72 - Latovlevici centreaza bine in careu pentru Torje, insa acesta, dintr-o pozitie buna, trimite mult peste poarta.

min.69 - Tanase cade in careul paraguayenilor, cade dupa un duel cu Silva, dar nu se poate discuta de un penalti.

min.66 - Torje trimite "o bomba" de la 30 de metri, insa pe langa poarta gazdelor.

min.64 - Tanase are o buna oportunitate de a reduce din handicapul de pe tabela de marcaj, insa e blocat bine de aparatorii paraguayeni.

min.63 - Muta si gazdele: intra Zeballos, iese Santa Cruz.

min.61 - O noua schimbare in nationala noastra: Muresan e inlocuit cu Alexa.

min.61 - Muresan il faulteaza pe Molinas si vede cartonasul galben.

min.60 - Desi Romania e condusa, Paraguay e echipa care tine mai mult de minge si cauta golul.

min.55 - Latovlevici suteaza pe langa poarta lui Villar.

min.51 - Baretto incearca sa-l surprinda pe Pantilimon cu un sut de la 40 de metri, insa goalkeeperul nostru se afla la post si retine.

min.50 - Rapa protejeaza excelent in fata lui Baretto si Pantilimon are timp sa iasa si sa retina.

min.49 - De la 25 de metri, Alexe trimite putin peste poarta gazdelor.

min.46 - Schimba si paraguayenii: iese Valdez, intra Perez.

min.46 - Trei schimbari in nationala noastra: intra Oros, Bourceanu si Sanmartean, ies Papp, Giurgiu si Zicu.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Zicu trimite pe langa poarta sud-americanilor.

min.45 - Valdez greseste preluarea si iroseste o ocazie imensa de a marca din nou.

min.42 - Pantilimon retine centrarea lui Samudio.

INFO: Tricolorii au mari probleme in aparare, aproape orice actiune de atac a gazdelor e periculoasa.

min.39 - Martinez trimite pe langa poarta aparata de Pantilimon.

min.37 - Torje se afla intr-o pozitie buna, dar trimite aiurea spre Tanase si-si bate joc de o actiune promitatoare de atac.

min.35 - Riveros trimite mult pe langa poarta noastra.

min.34 - Villar se intinde si respinge cu greu o minge trimisa de Giurgiu.

min.29 - GOOOL PARAGUAY !!! Santa Cruz inscrie cu capul din 8 metri, dupa o centrare perfecta a lui Samudio !!!

min.25 - Pantilimon iese din poarta si respinge cu capul din fata lui Valdez, cel mai activ jucator de pe teren.

min.24 - Martinez suteaza din banda dreapta, insa fara sa-i puna probleme lui Pantilimon.

min.21 - Torje scapa in banda dreapta, insa trimite o centrare total aiurea.

min.18 - Pantilimon retine cu usurinta un sut slab al lui Valdez, aflat intr-o pozitie foarte buna.

min.13 - Torje suteaza de la 22 de metri, insa in blocajul gazdelor.

min.11 - Alexe ia o actiune pe cont propriu in banda dreapta, insa este blocat excelent de un aparator al sud-americanilor.

min.9 - Schimbare la Paraguay: Iese Acuna, la ultimul meci in nationala, si intra Molinas.

min.4 - Gazdele trec pe langa golul doi, prin Riveros, care din 6 metri trimite milimetric peste poarta noastra.

min.2 - GOOOL PARAGUAY !!! Valdez intercepteaza o pasa gresita a lui Latovlevici, trece usor de Papp si il invinge apoi pe Pantilimon cu o scarita !!!

INFO: In tribune se afla aproximativ 8.000 de spectatori.

01:05 - A INCEPUT PARTIDA

00:58 - Se intoneaza cele doua imnuri.

INFO: Este meciul de retragere pentru Roberto Acuna, care va juca in aceasta seara meciul cu numarul 100 in nationala Paraguayului..

INFO: Intalnirea are loc pe stadionul Defensores del Chaco din Asuncion.

ECHIPELE:

Paraguay: Villar - Cardozo, Silva, Benegas, Samudio - Baretto, Riveros, Acuna, Martinez - Santa Cruz, Valdez.

Antrenor: Gerardo Martino.

Romania: Pantilimon - Rapa, Gardos, Papp, Latovlevici - Torje, Muresan, Giurgiu, Tanase - Zicu - Alexe.

Antrenori: Emil Sandoi si Stefan Iovan.

Arbitru: Jorge Luis Larrionda (Uruguay).

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Paraguay Romania LIVE text, #Paraguay Romania meci amical , #stiri Nationala Romaniei