Romania smulge o remiza in Danemarca la ultimul meci din preliminariile CM 2018

Duminica, 08 Octombrie 2017, ora 20:50
24524 citiri

Nationala Romaniei a incheiat preliminariile Campionatului Mondial din 2018 cu o remiza dramatica in Danemarca.

Scorul final al meciului a fost 1-1, "tricolorii" marcand in minutul 88 in inferioritate numerica!

Selectionerul Cosmin Contra a folosit la Copenhaga o formula experimentala, el fiind obligat sa ii inlocuiasca pe cei patru absenti din duelul de joi, contra Kazahstanului. Asa si-au facut aparitia in primul "11" debutantul Balasa, Stanciu, Deac sau Hoban.

In prima repriza Romania nu a prea contat, reprezentativa noastra preferand un joc de asteptare combinat cu lansari in adancime pentru jucatorii de atac, Andone si Budescu.

Danezii, in schimb, au ratat ocazii mari prin Bendtner si au avut chiar un gol anulat gresit de arbitri la acelasi jucator.

Partea secunda a inceput dupa aceleasi coordonate si, pana la urma, inevitabilul s-a produs. La capatul primei ore de joc Ganea il faulteaza in careu pe Bendtner, iar arbitrul ii arata cartonasul galben si indica punctul cu var.

Eriksen a marcat, desi Tatarusanu a atins mingea, fiind aproape de o parada de senzatie.

Trei minute mai tarziu acelasi Ganea comite un nou fault stupid si vede al doilea galben, fiind eliminat.

Danezii au incercat sa preseze, insa Contra a facut doua mutari inspirate. A renuntat la jocul pe un varf impins, Andone fiind spectator la aceasta partida, si i-a trimis in teren pe Keseru si Tucudean.

De la atacantul Viitorului a venit golul egalizator, Tucudean luftand in careul advers, insa pasand astfel, neintentionat, perfect pentru Deac, care a punctat din 7 metri.

Gazdele au incercat sa forteze victoria pe final, insa nu au mai reusit sa inscrie, astfel ca Romania incheie preliminariile pe dezamagitor loc 4 in Grupa E, dar cu un rezultat pozitiv.

Desfasurarea meciului:

Min.90+3 Final de meci, Romania nu pierde la Copenhaga!

Min.88 GOOOL ROMANIA! Deac egaleaza la Copenhaga!

Min.82 Ultima schimbare pentru noi: Tucudean intra in locul lui Baluta.

Min.72 Stanciu incearca un sut din lovitura libera, dar trimite balonul in peluza.

Min.70 A doua schimbare Romania: Keseru intra in locul lui Andone.

Min.66 Schimbare Romania: Budescu ii lasa locul in teren lui Bancu. Jucatorul Craiovei este al doilea roman debutat de Contra in Danemarca, dupa Balasa.

Min.63 ELIMINARE ROMANIA! Ganea vede al doilea galben intr-un interval de trei minute si este trimis la vestiare!

Min.60 GOL DANEMARCA! Eriksen inscrie!

Min.59 PENALTI PENTRU DANEMARCA! Ganea il tine pe Bendtner si se alege si cu un cartonas galben!

Min.54 Galben si pentru Tatarusanu.

Min.51 Inca o sansa buna pentru gazde, insa acelasi Bendtner nu reuseste sa trimita pe poarta.

Min.50 Budescu primeste un cartonas galben stupid, pentru proteste.

Min.46 Incepe repriza secunda. Nu s-au facut schimbari la pauza.

________________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.41 Budescu suteaza din lovitura libera si trimite pe langa poarta danezilor.

Min.37 Bendtner reuseste sa inscrie, dar reusita danezului este anulata pentru offside.

Min.33 Ce ocazie! Eriksen il lanseaza ideal pe Bendtner, acesta scapa singur cu Tatarusanu insa intarzie sutul, iar Hoban il blocheaza excelent.

Min.32 Sisto il vede pe Tatarusanu putin iesit din poarta si suteaza de la distanta. Portarul nostru se repliaza si scoate in corner.

INFO: Armenia a deschis scorul in Kazahstan.

Min.28 Sisto suteaza de la marginea careului si trimite pe langa poarta lui Tatarusanu.

Min.22 Sansa destul de buna pentru Romania, insa Budescu si Stanciu lufteaza la interval de cateva secunde din pozitii promitatoare.

INFO: La Varsovia scorul este deja 2-0 si polonezii par ca nu mai au cum sa piarda primul loc in grupa.

Min.16 Am depasit primul sfert de ora al partidei si putem spune ca nu se intampla mare lucru la Copenhaga. Romania se apara deocamdata bine si incearca sa dea lovitura pe contraatac.

INFO: Intr-un alt meci din aceasta grupa, Polonia a deschis scorul in duelul cu Muntenegru.

Min.9 Asa cum era de asteptat, danezii au o posesie mai buna, insa pana acum nu se arunca spre poarta lui Tatarusanu.

Min.4 Start de meci echilibrat, fara vreo ocazie la cele doua porti.

INFO: Vremea s-a stricat la Copenhaga in aceasta seara si acum ploua destul de tare.