Romania, umilita de Franta la Campionatul Mondial

Vineri, 09 Decembrie 2011, ora 22:45
11292 citiri

Nationala de handbal feminin a Romaniei a fost zdrobita de Franta, scor 20-39, in ultima partida din cadrul Grupei C a Campionatului Mondial din Brazilia.

Medaliata cu bronz la Campionatul European din 2010, nationala Romaniei s-a facut de ras in fata Frantei. "Tricolorele" au pierdut la o diferenta de 19 goluri si au marcat in poarta Frantei doar 20 de puncte, cu doua mai putin decat a reusit Japonia.

Calificarea in optimi n-a fost pusa in pericol de rezultatul inregistrat vineri seara, insa reprezentativa pregatita de Radu Voina merge din ce in ce mai rau la Mondiale si accesul in fazele superioare pare cel putin problematic.

Romania a deschis scorul printr-o aruncare de la sapte metri, dar Franta a preluat rapid conducerea cu 4-2. "Tricolorele" au revenit pe fondul unei superioritati numerice si a preluat din nou conducerea, reusind sa se mentina in frunte pana la jumatatea primei reprize.

Frantuzoaicele au revenit la conducere in minutul 17 si au dominat copios finalul de repriza, intrand la cabine cu un avantaj de opt puncte, scor 12-20.

Dezastrul avea sa inceapa abia in partea secunda, cand Romania a jucat din ce in ce mai prost si a incasat goluri pe banda rulanda, chiar daca Tolnai si Paslaru au avut cateva interventii excelente.

Mai mult, in finalul partidei Franta a inscris chiar si cu portarul, oprind tabela la un neverosimil 20-39.

Intalnim Croatia in optimi

Romania a incheiat Grupa C pe pozitia a treia si va intalni reprezentativa Croatiei (locul 2 in Grupa D) in optimile de finala, intr-un meci programat luni seara.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Romania - Franta de la Campionatul Mondial de handbal feminin ce se disputa in aceasta perioada in Brazilia.

Desfasurarea partidei:

*Folositi tasta F5 (Refresh) pentru actualizarea paginii;

FINAL DE MECI! ROMANIA PIERDE LA SCOR CU FRANTA SI INCHEIE GRUPA PE LOCUL 3!

Min.60 Franta inscrie de doua ori in ultimul minut, una din reusite apartinand portarului. 20-39.

Min.59 Gol Franta. 20-37.

Min.57 Franta marcheaza golul cu numarul 35, Romania reduce din handicap de la sapte metri.

Min.56 Franta inscrie pentru 19-34.

Min.55 Curea puncteaza din nou.

Min.54 Inca un gol pentru Franta, dar marcheaza si Curea. 18-32.

Min.53 Franta inscrie de la sapte metri si scorul devine 17-31.

Min.51 Gol Franta. 17-30.

Min.50 Franta cere time out.

Min.49 Puncteaza Manea pentru 17-29.

Min.47 Inscrie si Chintoan, dar Gnabouyou duce Franta la 13 goluri diferenta.

Min.45 Inscrie si Romania dupa aproape 12 minute.

Min.44 Franta puncteaza pentru 14-27.

Min.42 Paslaru pareaza o aruncare, dar in cele din urma Franta se distanteaza la 12 goluri.

Min.41 Franta inscrie pentru 14-25.

Min.40 Trei ratari consecutive pentru romance in doua minute. Franta cere time out.

Min.37 Signate reface diferenta de 10 goluri.

Min.34 Franta marcheaza si conduce in premiera cu 10 goluri.

Min.32 Kamto puncteaza pentru 13-22.

Min.31 Franta se distanteaza la noua goluri, dar Ardean reface diferenta.

Min.31 Franta are primul atac.

INCEPE REPRIZA SECUNDA!

-----------------------

SE INCHEIE PRIMA REPRIZA! ROMANIA ESTE CONDUSA LA OPT GOLURI DE FRANTA!

Min.29 Franta inscrie pentru 12-20.

Min.28 Farcau reduce diferenta.

Min.26 Franta puncteaza din nou. Romania se indreapta spre o infrangere zdrobitoare daca ritmul se mentine pana la final.

Min.25 Sapte goluri diferenta pentru Franta cu cinci minute inainte de finalul primei reprize.

Min.24 Marcheaza Chirila si scorul devine 10-15.

Min.23: Babeanu marcheaza pentru 9-14

Min.23: Franta se duce la sase goluri diferenta.

Min.22: Mendy inscrie pentru 13-8.

Min.22 Farcau este eliminata, frantuzoaicele maresc diferenta la patru puncte.

Min.20 Manea reduce diferenta, dar Franta inscrie pentru 8-11.

Min.18 Franta se distanteaza la trei goluri. Voina cere time out.

Min.17 Manea primeste a doua eliminare. Franta preia conducerea dupa golul inscris de Baudouin.

Min.16 Franta egaleaza.

Min.15 Ardean inscrie pentru 7-6.

Min.14 Manea este eliminata.

Min.13 Fiera obtine sapte metri, Chirila transforma.

Min.12 Franta restabileste egalitatea de la sapte metri.

Min.11 Farcau inscrie si preluam conducerea. 5-4.

Min.10 Romania egaleaza la patru si Franta primeste inca o eliminare.

Min.9 Signate este eliminata.

Min.8 Tolnai apara o aruncare de la sapte metri.

Min.5 Manea inscrie pentru 3-4.

Min.4 Franta se distanteaza la doua goluri.

Min.2 Franta puncteaza de doua ori, dar Fiera egaleaza la doi.

Min.1 Chirila descide scorul cu o aruncare de la sapte metri.

Romania - Brazilia 28-33

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Romania umilita Franta handbal, #Romania CM handbal, #Romania calificare optimi handbal , #stiri Nationala Romaniei