Romania, victorie dramatica in preliminariile Euro 2012

Duminica, 25 Martie 2012, ora 09:54
2949 citiri

Nationala de handbal feminin a Romaniei a obtinut o victorie dramatica, sambata, in fata reprezentativei similare a Serbiei, scor 21-19, in preliminariile Campionatului European din 2012.

Dupa un start bun, in care au condus in mai multe randuri chiar si la doua goluri diferenta, "tricolorele" au comis mai multe greseli si au permis echipei oaspete sa intre in avantaj la pauza, scor 10-11.

Dupa pauza, romancele aveau sa revina pe tabela, dar finalul a fost dramatic, echipa lui Radu Voina inscriind golurile care au adus victoria in ultimele minute de joc, scorul final fiind 21-19.

Golurile Romaniei au fost inscrise de Babeanu (6), Manea (5), Chintoan (3), Nechita (2), Bradeanu (2), Zamfir, Vadineanu si Farcau, in timp ce oaspetii au punctat prin Filipovici (7), Dmitrovici (3), Lazici (3), Nisavici (3), Krpez, Liscevici si Milosevici.

In primele trei jocuri, "tricolorele" au obtinut doua victorii, cu Portugalia (35-24) si Grecia (38-18), si o infrangere, cu Serbia (27-29).

Dupa patru etape, Romania se afla pe primul loc in clasamentul Grupei 2, cu 6 puncte, la egalitate cu liderul Serbia, dar cu un golaveraj superior.

Primele doua clasate din fiecare grupa se vor califica la turneul final al Campionatului European din Olanda, care este programat in intervalul 2-16 decembrie.

C.F.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#nationala Romaniei handbal, #Romania victorie Serbia handbal, #Romania preliminarii Euro 2012 , #stiri Nationala Romaniei