Tineretul, doar egal in Bosnia, la fotbal

Sambata, 06 Septembrie 2008, ora 19:56
1287 citiri

Nationala de tineret a Romaniei s-a deplasat in Bosnia cu gandul la victorie si cu moralul ridicat, dupa cele 3 puncte obtinute in Tara Galilor.

Meciul a inceput cum nu se putea mai bine pentru jucatorii nostri, Torje marcand inca din minutul 5, din pasa lui Chiacu. Dupa ce au inscris, jucatorii nostri au incercat sa tina mingea cat mai departe de poarta lui Tatarusanu.

In minutul 22 Ninu este aproape de a majora diferenta de pe tabela, insa voleul sau trece putin pe langa poarta. In minutul 31 Tudose a intervenit salvator in fata unui bosniac ramas singur cu portarul nostru. Adversarul a gresit insa preluarea si i-a permis lui Tudose sa-l deposedeze.

La inceputul reprizei secunde romanii solicita penalty, dupa lovitura libera a lui Torje deviata cu mana de un adversar. In minutul 57 Ninu are o interventie imprudenta in careul propiu iar arbitrul dicteaza penalty. Aganovici inscrie si egaleaza scorul.

Dupa egalare bosniacii ies la joc, care devine mult mai placut. Atat adversarii cat si romanii au ratat ocazii uriase in finalul meciului, care s-a terminat echitabil, scor 1-1.

Romania intalneste marti, la Iasi, reprezentativa Tarii Galilor, in meciul ce va decide echipa care merge mai departe.

Schimbare radicală la turneul final. România s-a calificat miraculos, pentru prima dată în istorie
Turneul final al Billie Jean King Cup se va disputa sub formă de tablou eliminatoriu, la Sevilla, între 12 şi 20 noiembrie, a anunţat joi Federaţia Internaţională de Tenis (ITF), care...
Flotila românească a dat drumul la ”motoare”. Performanță majoră în prima zi la Europene
România a calificat direct în finalele pentru medalii şase echipaje din cele 13 cu care participă la Campionatele Europene de canotaj de la Szeged (Ungaria), în urma curselor de joi. La...