Vezi grupele din preliminariile EURO 2016

Duminica, 23 Februarie 2014, ora 13:59
15494 citiri
Vezi grupele din preliminariile EURO 2016

Iata rezultatele tragerii la sorti ale preliminariilor EURO 2016 din Franta, tragere la sorti care a avut loc la Nice, incepand cu ora 13.

Iata toate grupele:

GRUPA A: Olanda, Kazahstan, Islanda, Letonia, Turcia, Cehia

GRUPA B: Bosnia, Andorra, Cipru, Tara Galilor, Israel, Belgia

GRUPA C: Spania, Luxemburg, Macedonia, Belarus, Slovacia, Ucraina

GRUPA D: Germania, Gibraltar, Georgia, Scotia, Polonia, Irlanda

GRUPA E: Anglia, San Marino, Lituania, Estonia, Slovenia, Elvetia

GRUPA F: Grecia, Insulele Feroe, Irlanda de Nord, Finlanda, ROMANIA, Ungaria

Nationala Romaniei, in Grupa F a preliminariilor EURO 2016: Iata care sunt adversarele "tricolorilor"

GRUPA G: Rusia, Liechtenstein, Moldova, Muntenegru, Austria, Suedia

GRUPA H: Italia, Malta, Azerbaidjan, Bulgaria, Norvegia, Croatia

GRUPA I: Portugalia, Albania, Armenia, Serbia, Danemarca

INFO: Tragerea la sorti se va desfasura la Nisa (Franta), iar nationalele participante au fost impartite in sase urne valorice, dupa cum urmeaza:

Urna 1: Spania (detinatoarea trofeului), Germania, Olanda, Italia, Anglia, Portugalia, Grecia, Rusia, Bosnia;

Urna 2: Ucraina, Croatia, Suedia, Danemarca, Elvetia, Belgia, Cehia, Ungaria, Irlanda;

Urna 3: Serbia, Turcia, Slovenia, Israel, Norvegia, Slovacia, Romania, Austria, Polonia;

Urna 4: Muntenegru, Armenia, Scotia, Finlanda, Letonia, Tara Galilor, Bulgaria, Estonia, Belarus;

Urna 5: Islanda, Irlanda de Nord, Albania, Lituania, Moldova, Macedonia, Azerbaidjan, Georgia, Cipru;

Urna 6: Luxemburg, Kazahstan, Liechtenstein, Insulele Feroe, Malta, Andorra, San Marino, Gibraltar.

Va fi primul turneu final european cu 24 de echipe prezente la start, ceea ce inseamna mai multe sanse de calificare si pentru echipe de mijlocul clasamentului, din punct de vedere al coeficientilor europeni.

Primele doua clasate din fiecare grupa obtin calificarea directa la Europeanul gazduit de Franta, plus cea mai buna echipa de pe locul 3. Celelalte echipe clasate pe a 3-a pozitie vor juca un baraj.

Ceremonia va avea loc la Centrul de conferinte Acropolis din Nice, urmand sa fie prezentata de doi mari fotbalisti, Ruud Gullit si Bixente Lizarazu.

La TV, tragerea la sorti poate fi urmarita pe Eurosport, DolceSport, DigiSport sau TVR.

Citeste si:
„Nu există partener mai puternic pentru SUA decât România” susține senatorul american Robert Portman
„Nu există partener mai puternic pentru SUA decât România” susține senatorul american Robert Portman
Senatorul american Robert Portman, care efectuează sâmbătă, 28 mai, o vizită în România, a declarat că nu există pentru Statele Unite prieten mai puternic decât ţara noastră....
Prima demisie din echipa PLUS din USR. Ciprian Teleman anunță că pleacă din partid
Prima demisie din echipa PLUS din USR. Ciprian Teleman anunță că pleacă din partid
Fostul ministru al Cercetării, Inovării şi Digitalizării, în Guvernul Cîţu, Ciprian Teleman a anunţat sâmbătă, 28 mai, că demisionează din USR. Fost președinte al PLUS Ilfov, acesta a...