Mirel Radoi prezinta cele doua momente decisive din semifinala cu Germania de la EURO U21

Joi, 27 Iunie 2019, ora 21:40
10674 citiri

Selectionerul echipei nationale de tineret, Mirel Radoi, spune ca partida cu Germania, din semifinalele EURO U21, a avut doua momente decisive care au dus la infrangerea noastra.

Radoi afirma ca meciul s-a jucat la ratarea lui Puscas din finalul primei reprize si la penaltiul comis de Ianis Hagi

"Nu am regrete, meciul a fost unul simplu cu doua momente decisive. Spre finalul primei reprize, cand portarul lor a salvat la capul lui Puscas si puteam face 3-1. Apoi, in repriza a doua, acel moment nefericit cu acel penalti. Nu stiu daca a fost sau nu. Daca n-ar fi intervenit acel moment, probabil jocul ar fi decurs cum ne-am fi dorit. Raman cu amintirea faptului ca am ramas in primele 4 in Europa, ca am adus zeci de mii de romani la stadion si milioane in fata televizoarelor.

Ar trebui sa invatam ca noua nu ni se va da nimic gratis, va trebui sa mergem sa obtinem. Sa mergem sa obtinem respectul lor!", a afirmat Radoi la TVR 1.

Echipa nationala a Romaniei a fost invinsa dramatic de Germania in semifinalele Campionatului European de tineret, scor 2-4.

Tricolorii au fost condusi cu 1-0, au revenit si au facut 2-1, dar au primit golurile eliminarii de la turneul final in minutul 90.

Sustinuta de peste 10 mii de romani din tribune si de milioane din fata televizoarelor, echipa nationala a inceput fara inhibitii desi avea in fata campioana en-titre si un izvor nesecat de talente. Prima repriza ne-a apartinut in totalitate, dar nemtii au reusit sa intoarca rezultatul in repriza a doua.

Germania a eliminat astfel Romania in semifinalele turneului final, dar tricolorii parasesc cu fruntea sus turneul final, dupa o serie de evolutii extraordinare, in care s-au luptat de la egal la egal cu adversari mai bine cotati.

In cealalta semifinala se intalnesc Spania si Franta. Finala va avea loc duminica, de la ora 21:45, pe Dacia Arena din Udine.