Stranierii convocati de Mirel Radoi pentru meciul cu Danemarca

Luni, 19 August 2019, ora 12:04
5800 citiri
Stranierii convocati de Mirel Radoi pentru meciul cu Danemarca
Foto: FRF

Mirel Radoi, selectionerul nationalei U21 a Romaniei, a anuntat lista preliminara a jucatorilor din strainatate convocati pentru debutul preliminariilor EURO 2021, meciul programat pe 10 septembrie, in Danemarca.

Pentru campania care va demara in aceasta toamna sunt eligibili jucatorii nascuti incepand cu 1 ianuarie 1998, anunta site-ul oficial al Federatiei Romane de Fotbal (FRF).

Lista convocarilor preliminare:

Andrei Ratiu (Villarreal/Spania)

Vlad Dragomir (Perugia/Italia)

Mihai Dobre (Bournemouth/Anglia)

Adrian Petre (Esbjerg fB/Danemarca)

Alexandru Pascanu (Leicester/Anglia)

Denis Dragus (Standard/Belgia)

Vladimir Screciu (Genk/Belgia)

Tricolorii Under 21 se vor reuni duminica, 1 septembrie, la Centrul National de Fotbal de la Buftea, unde se vor pregati timp de o saptamana, pana pe 8 septembrie, cand e programata plecarea la Aalborg.

Meciul cu Danemarca e programat pe 10 septembrie, de la ora locala 18:30 (19:30, ora Romaniei).

Campania care va incepe in luna septembrie a acestui an se va incheia in octombrie 2020, pe teren propriu, contra Maltei.

Incepand cu EURO 2021, la turneul final vor participa 16 echipe. Pe langa cele doua formatii gazda, Ungaria si Slovenia, se vor califica direct cele 9 castigatoare ale grupelor si cel mai bun loc doi. Celelalte 8 formatii clasate pe locul secund vor disputa intre ele un baraj in dubla mansa pentru celelalte 4 locuri disponibile.

Programul tricolorilor U21 in viitoarele preliminarii este urmatorul:

6 septembrie 2019: Ucraina - Finlanda, Irlanda de Nord - Malta

10 septembrie 2019: Ucraina - Malta, Finlanda - Irlanda de Nord, Danemarca - Romania

10 octombrie 2019: Finlanda - Malta, Danemarca - Irlanda de Nord, Romania - Ucraina

14 octombrie 2019: Finlanda - Danemarca, Romania - Irlanda de Nord

14 noiembrie 2019: Romania - Finlanda

15 noiembrie 2019: Ucraina - Danemarca

19 noiembrie 2019: Irlanda de Nord - Romania, Danemarca - Malta

27 martie 2020: Malta - Ucraina

31 martie 2020: Ucraina - Irlanda de Nord, Romania - Danemarca, Malta - Finlanda

4 septembrie 2020: Danemarca - Ucraina, Malta - Irlanda de Nord, Finlanda - Romania

8 septembrie 2020: Finlanda - Ucraina, Irlanda de Nord - Danemarca, Malta - Romania

9 octombrie 2020: Irlanda de Nord - Finlanda, Ucraina - Romania, Malta - Danemarca

13 octombrie 2020: Irlanda de Nord - Ucraina, Romania - Malta, Danemarca - Finlanda

Citește și:
Cele trei nume luate în considerare PSD pentru prezidențialele din 2024. Ciolacu susține că nu-l interesează
Cele trei nume luate în considerare PSD pentru prezidențialele din 2024. Ciolacu susține că nu-l interesează
Președintele PSD Marcel Ciolacu a declarat că nu se gândește să candideze la alegerile prezidențiale din 2024, însă nu a exclus alte trei nume care se vehiculează a fi reprezentantul...
Cine este președintele filialei din România a Fratelli d’Italia, formațiunea care a câștigat alegerile din Italia
Cine este președintele filialei din România a Fratelli d’Italia, formațiunea care a câștigat alegerile din Italia
Fratelli d’Italia, partidul care a câștigat cele mai recente alegeri parlamentare din Italia, are din 2020 o filială și în România, condusă de către Alessandro Console, un om de afaceri...
Comentarii
R
RASPUTEA
rank 1
mireille,pregateste 3 scrisori !