Răsturnare de scor spectaculoasă în primul meci din finala NBA

Vineri, 03 Iunie 2022, ora 10:10
1808 citiri
Boston și Golden State, în finala NBA

Boston Celtics a debutat cu dreptul în finala ligii profesioniste nord-americane de baschet (NBA) 2022, impunându-se în primul meci cu 120-108 în faţa lui Golden State Warriors, joi la Chase Center din San Francisco, informează AFP.

Celtics, care vizează un al 18-lea titlu record, s-a desprins de californieni în ultimele 12 minute ale jocului, graţie unei demonstraţii colective de aruncări reuşite de trei puncte, după ce Golden State avea un avans de 15 puncte în sfertul trei, şi conduce la general cu 1-0.

Jaylen Brown a înscris 10 pct consecutive în sfertul patru dintr-un total de 24, iar Al Horford, jucătorul cu cele mai multe meciuri din faza playoff (141), fără să joace şi o finală până acum, a adăugat 11 puncte şi a încheiat cu 26.

Pentru Golden State, Stephen Curry a fost cel mai bun marcator cu 36 pct.

Ultima oară când Golden State a pierdut primul meci a fost pe teren propriu la o finală din urmă cu trei ani, cu Toronto Raptors, care a şi devenit campioană.

Meciul nr. 2 al finalei, ce se dispută după sistemul cel mai bun din şapte partide, va avea loc duminică tot în California.

Meci fabulos în semifinala Cupei Angliei. Ce-a pățit Manchester United, după ce a condus cu 3-0 contra unei echipe din liga a doua
Echipa engleză Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei, după ce a învins-o la lovituri de departajare pe divizionara secundă Coventry City, scor 4-2. În timpul regulamentar,...
Maghiarul care a depășit toate așteptările la ATP Țiriac Open. Cu cine va juca finala
Jucătorul argentinian de tenis Mariano Navone şi jucătorul maghiar Marton Fucsovics s-au calificat sâmbătă în finala turneului ATP 250 Ţiriac Open, de la Bucureşti. Argentinianul...
#NBA, #finala, #scor, #Boston Celtics, #Golden State Warriors , #stiri din sport