Cum arată semifinalele la Next Gen ATP Finals, turneul ”noii generații” din tenis

Vineri, 01 Decembrie 2023, ora 14:45
1336 citiri
Arthur Fils

Francezii Arthur Fils şi Luca Van Assche vor fi adversari în semifinale la Next Gen ATP Finals, în timp ce sârbul Hamad Medjedovic şi elveţianul Dominic Stricker vor lupta pentru celălalt loc în finala turneului ce reuneşte la Jeddah (Arabia Saudită) cei mai buni jucători de tenis sub 22 de ani, informează AFP.

Arthur Fils este cel mai bine clasat, locul 36 mondial, dintre cei opt participanţi la Next Gen ATP Finals, turneu care se desfăşoară cu un format special, cu seturi de până la patru ghemuri. Fils, în vârstă de 19 ani, a încheiat joi pe primul loc în Grupa Verde, în care a câştigat toate cele trei meciuri ale sale, ultimul fiind împotriva lui Dominic Stricker, locul 94 mondial, pe care l-a învins în patru seturi, 4-2, 3-4 (3/7), 4-2, 4-3 (7/5).

Din Grupa Verde au mai făcut parte italienii Luca Nardi şi Flavio Cobolli.

Joi seară, în Grupa Roşie, Luca Van Assche (70 ATP) a trecut greu de americanul Alex Michelsen (97 ATP) în cinci seturi 4-3 (7/0), 3-4 (4/7), 3-4 (4/7), 4-1, 4-3 (8/6). Biletul său pentru semifinale a fost validat mai târziu, după ce Hamad Medjedovic, şi el neînvins în trei meciuri, s-a impus în faţa iordanianului Abdullah Shelbayh, cu 4-3 (6/8), 4-2, 4-3 (7/5), 4-2.

Aceasta este a şasea ediţie a turneului Next Gen ATP Finals.

Quarterly Report - evenimentul #1 pentru companii la BVB

Surpriză în prima semifinală din Cupa Spaniei. Cu cine ar putea juca în finală echipa lui Horațiu Moldovan
Echipa spaniolă Mallorca a învins marţi, în deplasare, scor 5-4 la lovituri de departajare, formaţia Real Sociedad, şi s-a calificat în finala competiţiei. În prima manşă scorul a fost...
Surpriză de proporții la Dubai! Cine a trimis-o acasă pe cea mai bună jucătoare de tenis a lumii
După ce Sorana Cîrstea a pierdut, în semifinalele turneului de la Dubai, în fața italiencei Jasmine Paolini, o surpriză mult mai mare s-a produs ulterior. Iga Swiatek, numărul 1 mondial,...