37 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor. De ce a fost Ceaușescu nemulțumit, în ciuda victoriei mari obținute de Steaua la Sevilla

Duminica, 07 Mai 2023, ora 03:59
6290 citiri
Nicolae Ceaușescu și Gabi Balint

În urmă cu 37 de ani, pe 7 mai 1986, Steaua o învingea pe FC Barcelona la lovituri de departajare, în finala Cupei Campionilor Europeni.

Succesul Stelei l-a impresionat doar până la un punct pe Nicolae Ceaușescu. După revenirea echipei în țară, el i-a invitat pe fotbaliști la sala Consiliului de Stat a Republicii Socialiste România

În cadru festiv s-a decernat echipei de fotbal Ordinul Steaua Republicii Socialiste România Clasa I, iar titularilor și antrenorilor li s-a conferit Meritul Sportiv Clasa I. La rândul lor, rezervelor și celorlalţi membri din staff li s-a conferit Meritul Sportiv Clasa a II-a.

După acordarea acestor distincții, conform protocolului, s-au rostit discursuri și s-au ciocnit cupe de șampanie. În cadrul discursului său, Nicolae Ceaușescu arăta că „nu e suficient să câștigi locul I, trebuie ca în continuare prin întreaga activitate să demonstrezi că nu a fost ceva accidental și că a fost rezultatul unei înalte pregătiri”.

De asemenea, Ceaușescu i-a reproșat antrenorului Emeric Ienei că Steaua nu s-a impus încă din timpul regulamentar. Într-un interviu acordat Adevărul, Ienei și-a amintit cum a decurs dialogul.

"Tovarăşe Ienei, felicitări, şi la anul să câştigaţi campionatul României, Cupa României şi Cupa Campionilor.

Eu i-am zis: O să încercăm. Zice: Dar am să-ţi fac o observaţie. De ce a trebuit să-i bateţi în 120 de minute şi nu i-aţi bătut în 90 de minute, că era mai economic".

Ce prime au luat jucătorii

Din documentele Arhivelor Naționale ale României reiese faptul că pentru fiecare jucător a fost propusă, ca primă pentru victoria obținută, o sumă ce varia între 20.000 și 30.000, în funcție de contribuția fiecăruia. Ulterior, premiul a fost schimbat și jucătorii au primit câte o mașină de teren Aro din parcul auto al Armatei. Aceste mașini au fost vândute cu sume ce au variat între 220.000 și 250.000 lei.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#Nicolae Ceausescu, #gabi balint, #Steaua 1986, #Cupa Campionilor, #Steaua Barcelona, #sevilla , #stiri fotbal