Stanciu, marcat de penaltiul ratat cu Muntenegru - ce spune despre meciurile cu Armenia si Kazahstan

Marti, 04 Octombrie 2016, ora 19:08

Mijlocasul lui Anderlecht Bruxelles si al echipei nationale, Nicolae Stanciu, a vorbit despre penaltiul ratat in primul meci din preliminarii, cu Muntenegru, la exact o luna de la acel moment.

Stanciu spune ca a fost cel mai afectat dintre toti jucatorii lui Christoph Daum.

" Imi pare rau ca am inceput mai cu stangul si asta si din cauza ca am ratat acel penalti in ultimul minut in meciul cu Muntenegru. Se intampla sa ratezi si eu am fost primul care a fost afectat, cel mai afectat.

Imi doresc sa imi iau revansa fata de colegi si fata de mine si sa castigam meciurile si sa ne calificam la Mondial", a declarat Stanciu, citat de Dolce Sport.

Totodata, acesta a precizat ca meciurile cu Armenia (8 octombrie) si Kazahstan (11 octombrie) vor fi "doua deplasari foarte grele".

Cele doua partide se vor desfasura de la aceeasi ora, 19:00, si vor fi transmise in direct de Ziare.com.

De asemenea, Stanciu este unul dintre cei trei jucatori convocati pentru meciurile cu Armenia si Kazahstan care acuza usoare probleme medicale, ceilalti doi fiind fundasii stanga Steliano Filip si Iasmin Latovlevici.

"Nicu simte si acum dureri, dimineata la antrenament a stat tot timpul cu gheata. A facut antrenament, dar se simtea durerea. E umflat. A scapat cu mare noroc de o nenorocire", a spus Andrei Vochin, consilierul presedintelui FRF Razvan Burleanu, despre accidentarea suferita de Stanciu in derbiul Belgiei, contra celor de la Standard Liege.

Nicolae Stanciu a ratat penaltiul Romaniei din meciul cu Muntenegru, in ultimul minut al prelungirilor, la scorul de 1-1, nationala pierzand astfel doua puncte foarte importante in cursa pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2018.