Primarul Capitalei, Nicușor Dan, îi invită pe bucureșteni să participe la o acțiune de ecologizare a Parcului Natural Văcăreşti.
Potrivit unui anunț făcut pe Facebook, miercuri, acțiunea de ecologizare va fi organizată sâmbătă, 13 aprilie, între orele 09.00 și 12.00.
Nicușor Dan subliniază că cei interesați pot participa ca voluntari.
”Pentru ca Delta Văcărești să rămână un loc curat și primitor pentru toți vizitatorii, dar și pentru animalele care trăiesc aici, este nevoie de curățarea deșeurilor.
Iar pentru acest lucru avem nevoie de sprijinul voluntarilor, fiind o suprafață foarte mare de teren.
Împreună putem contribui la menținerea curățeniei în orașul nostru!”, a scris primarul Capitalei pe Facebook.
Edilul a mai precizat că Administrația Parcul Natural Văcărești va pune la dispoziție tot ce este nevoie pentru ecologizare: mănuși, clești, dezinfectanți și apă.
Locuiesc departe de Vacaresti dar as participa la curatenie Herastrau, latura vest. Vezi tot