Meci incredibil la Roma cu Djokovic protagonist: sârbul poate să atingă azi o cifră uriașă

Sambata, 14 Mai 2022, ora 08:20
12646 citiri
Novak Djokovic

Liderul mondial Novak Djokovic și-a asigurat menținerea pe primul loc ATP după un meci extrem de disputat cu Felix Auger-Aliassime în sferturile de finală ale turneului ATP de la Roma.

Djokovic a avut un set în față și 5-2 în setul al doilea, dar canadianul a opus o rezistență fantastică și a împins manșa a doua în tie-break. Până la urmă, Djokovic s-a impus cu 7-5, 7-6 și s-a calificat în semifinalele turneului de la Roma.

Sârbul va juca azi cu norvegianul Casper Ruud, locul 10 ATP, de la ora 20.30, în direct pe EuroSport 2. Dacă bate, sârbul ajunge la victoria cu numărul 1000 a carierei.

Doar Federer și Nadal au mai multe - 1251, respectiv 1051.

În cealaltă semifinală vor juca Tsitsipas și Zverev de la 15.30.

Novak Djokovic, după Leo Messi. Lista câștigătorilor la Trofeele Laureus
Încă un premiu pentru Novak Djokovic. La cea de-a 25-a ediţie a Trofeelor Laureus, tenismanul sârb a fost desemnat Sportivul Anului, în urma sezonului 2023, în care a câştigat al 24-lea...
Tenismenul care a dat lovitura în ATP, după 7 finale majore pierdute: ”A meritat așteptarea”
Casper Ruud a reuşit să îşi ia revanşa în mod convingător duminică, la Barcelona Open Banc Sabadell, unde l-a învins în finală pe Stefanos Tsitsipas, scor 7-5, 6-3. În urmă cu o...
#Novak Djokovic, #victoria 1000, #Felix Auger Aliassim, #Casper Ruud , #stiri tenis