Novak Djokovic, dezvăluire surprinzătoare: ”Pentru fiul meu, Nadal nu mai este numărul 1”. Cine i-a luat locul spaniolului

Marti, 03 Mai 2022, ora 12:39
4364 citiri
Novak Djokovic

Tenismanul sârb Novak Djokovic a dezvăluit, într-o discuţie pe canalul de televiziune al Openului de la Madrid, că favoritul fiului său, care anterior era Rafael Nadal, este acum compatriotul acestuia Carlos Alcaraz, una dintre senzaţiile actualului sezon, informează agenţia EFE.

Liderul mondial, care a fost invitat la postul creat special cu ocazia turneului de la Madrid, a dezvăluit schimbarea de opinie a fiului său, care a ţinut cu Nadal în finala de la Australian Open, când a spus că nu ar vrea să câştige rusul Daniil Medvedev.

"Noutatea din ultimele luni este că pentru fiul meu, Nadal nu mai este numărul unu, ci Alcaraz. Şi-a schimbat preferatul, dar îl imită pe Rafa pe teren", a indicat jucătorul sârb.

"Eu şi Nadal am împărţit mulţi ani pe teren în acest sport, dar suntem conştienţi de rolul pe care îl avem în acest sport, de a inspira tinerii să joace cu entuziasm", a adăugat Djokovic.

Novak Djokovic va debuta marţi în competiţie, unde îl va întâlni direct în turul secund pe francezul Gael Monfils, care luni a trecut de spaniolul Carlos Gimeno (6-3, 6-0).

Lovitură pentru Rafael Nadal, pe terenul care-i poartă numele, la turneul pe care l-a câștigat de 12 ori VIDEO
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal a fost învins miercuri în turul al doilea al turneului ATP 500 de la Barcelona, pe care l-a câștigat de 12 ori. Australianul Alex de Minaur (25 de...
”Regele” Nadal a jucat primul meci pe zgură după 2 ani. Cum s-a descurcat la ATP Barcelona, pe terenul care-i poartă numele VIDEO
Tenismenul spaniol Rafael Nadal s-a calificat marți în turul secund al turneului ATP 500 de la Barcelona, jucând primul său meci pe zgură după aproape 2 ani, de la Roland-Garros 2022....