Novak Djokovic a egalat la Australian Open un record istoric deținut de Andre Agassi

Miercuri, 25 Ianuarie 2023, ora 17:37
1784 citiri
Novak Djokovic

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul 5 mondial, s-a calificat în semifinalele Australian Open, primul turneu de Mare Şlem al anului, învingându-l în trei seturi, 6-1, 6-2, 6-4, pe rusul Andrei Rublev (nr. 6), într-o partidă disputată miercuri

Djokovic (35 ani), care a cucerit de nouă ori până acum trofeul la competiţia de la antipozi (un record), a jucat şi de această dată cu un bandaj la piciorul stâng, în urma unei probleme musculare care i-a perturbat jocul în primele sale trei meciuri de la Melbourne Park, dar care nu a mai părut să-l afecteze începând cu sfertul de finală câştigat în faţa australianului Alex de Minaur, pe care l-a învins tot în trei seturi.

Sârbul îl va înfrunta în penultimul act pe americanul Tommy Paul care a trecut la rândul său miercuri în sferturile de finală, cu 7-6 (8/6), 6-3 5-7, 6-4, de compatriotul său Ben Shelton.

Djokovic luptă la Melbourne pentru câştigarea celui de-al 22-lea său titlu de Mare Şlem, care i-ar permite să egaleze recordul rivalului său spaniol Rafael Nadal.

Dacă va câştiga a zecea sa coroană la Australian Open, Novak Djokovic va reveni în fotoliul de lider al clasamentului ATP, pe care l-a ocupat anterior timp de 373 de săptămâni (record absolut).

După victoria cu Rublev, Novak Djokovic a atins borna 26 în ceea ce privește victoriile consecutive la Australian Open, egalându-l pe celebrul american Andre Agassi. Performanța sârbului a venit în urma victoriilor din 2019, 2020 și 2021 (în 2022 n-a participat), în timp ce americanul Agassi s-a impus la edițiile 2000, 2001 și 2003 (în 2002 n-a participat).

Ion Țiriac îi bate obrazul lui Novak Djokovic: ”A uitat asta. Trei sferturi din succesul lui...”
Fostul tenisman Ion Ţiriac a participat, sâmbătă, în conferinţa de presă organizată cu ocazia tragerii la sorţi a tabloului principal la Ţiriac Open, care se va desfăşura la Baza...
Novak Djokovic, declarații sincere după eliminarea de la Monte Carlo: "Faptul că nu am luat un titlu..."
Tenismanul sârb Novak Djokovici, locul 1 mondial, spune că "nu are deloc un sezon grozav" după ce a pierdut în faţa lui Casper Ruud în semifinalele Mastersului de la Monte Carlo....