Novak Djokovic, pus la grea încercare în Australia. Revenire spectaculoasă a sârbului

Joi, 05 Ianuarie 2023, ora 09:03
2160 citiri
Novak Djokovic

Tenismenul sârb Novak Djokovic (5 ATP) s-a calificat joi dimineață în sferturile de finală ale turneului Adelaide International 1 (Australia).

În turul secund al competiției, Djokovic l-a învins în două seturi identice, 7-6 (3), 7-6 (5), pe francezul Quentin Halys (64 WTA), după un meci de aproape două ore.

Remarcabil e faptul că fostul lider mondial a fost condus în primul set cu 5-2, reușind să revină spectaculos și să se impună la tie-break.

În sferturi, Djokovic va evolua cu canadianul Denis Shapovalov.

Bianca Andreescu a făcut anunțul mult așteptat: ”Cu o săptămână înainte...”
Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu (23 de ani), care se apropie de un an de inactivitate în circuitul WTA, a făcut anunțul mult așteptat privind revenirea sa....
Novak Djokovic, după Leo Messi. Lista câștigătorilor la Trofeele Laureus
Încă un premiu pentru Novak Djokovic. La cea de-a 25-a ediţie a Trofeelor Laureus, tenismanul sârb a fost desemnat Sportivul Anului, în urma sezonului 2023, în care a câştigat al 24-lea...