US Open: Djokovici, calificat in semifinale dupa inca un abandon - cu cine va lupta pentru finala

de Florin Necula
Miercuri, 07 Septembrie 2016, ora 08:25

Liderul clasamentului ATP, Novak Djokovici, a ajuns in semifinalele turneului de la US Open, dupa ce a beneficiat de abandonul adversarului sau in sferturi, francezul Jo-Wilfried Tsonga acuzand o accidentare la genunchiul stang.

Meciul a luat sfarsit dupa doua seturi, castigate miercuri dimineata de sarb cu 6-3, 6-2, iar Tsonga a devenit astfel al treilea dintre cei cinci adversari de pana acum ai lui Djokovici la US Open care nu au reusit sa incheie meciul, aminteste BBC.

Sarbul a beneficiat, vineri seara, de abandonul rusului Mihail Iujnai, in primul set al meciului din turul al treilea, la scorul de 4-2 pentru liderul mondial.

De asemenea, Djokovici nu a disputat meciul din turul al doilea cu cehul Jiri Vesely, dupa ce acesta s-a retras din cauza unei probleme medicale.

In semifinala, liderul ATP va intalni un alt francez, Gael Monfils, care a trecut lejer de compatriotul Lucas Pouille, scor 6-4, 6-3, 6-3.

Celelalte doua sferturi de finala sunt Kei Nishikori - Andy Murray, miercuri seara de la ora 20:30, si Juan Martin Del Potro - Stan Wawrinka, joi dimineata, de la ora 03:30.

Tot miercuri dimineata s-a stabilit prima semifinala pe tabloul feminin, care se va disputa intre Caroline Wozniacki si Angelique Kerber.