Djokovici l-a invins din nou pe Nadal si a castigat US Open

Marti, 13 Septembrie 2011, ora 03:25
5325 citiri

Novak Djokovici a castigat marti dimineata, pentru prima oara in cariera, ultimul turneu de Mare Slem al anului, US Open.

Tenismenul sarb l-a invins in finala de la Flushing Meadows pe spaniolul Rafael Nadal, in patru seturi, scor 6-2, 6-4, 6-7, 6-1, la capatul unei partide ce a durat 4 ore si 10 minute.

"Am un an fantastic. De fiecare data cand joc cu Rafa e o provocare imensa. Sper ca la anul sa ajungem din nou sa oferim meciuri frumoase. Multumesc organizatorilor acestui turneu, e o placere sa te afli la New York", a declarat Nole dupa terminarea intalnirii.

De partea cealalta, Nadal a declarat: "Il felicit pe Novak pentru ceea ce-a realizat in acest an. E greu sa reusesti ce-a facut el anul acesta. A fost un meci dificil, ambii am jucat la limita. Sunt multumit de jocul meu, de aceea trebuie sa accept ca e mai bun decat mine anul acesta".

A fost cea de-a sasea infrangere suferita de iberic in fata lui Nole in acest an, dupa cele din finalele de la Indian Wells, Miami, Madrid, Roma si Wimbledon.

1,8 milioane de dolari a primit Djokovici pentru victoria de la US Open.

Ati putut urmari in direct, pe site-ul Ziare.com, finala masculina de la US Open, dintre Rafael Nadal si Novak Djokovici:

Novak Djokovici - Rafael Nadal 6-2/ 6-4/ 6-7/ 6-1

SET 4: Djokovici s-a impus fara mari probleme in acest set si a castigat finala.

SET 3: Spaniolul a castigat setul 3, unul de-a dreptul halucinant, incheiat cu victoria la tie-break, scor 7-3.

SET 2: Setul secund ii revine tot lui Djokovici, de data aceata dupa o disputa mai echilibrata, cu multe rasturnari de situatie.

SET 1: Dupa 53 de minute, Djokovici si-a adjudecata fara mari probleme primul set al finalei, dupa ce-a reusit nu mai putin de trei breakuri.

Anul trecut, finala s-a disputat tot intre cei doi, castig de cauza avand Nadal, care s-a impus in patru seturi, cu 6-4, 5-7, 6-4, 6-2.

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...