Moment îngrozitor de rasism în Superliga: ce s-a întâmplat la meciul dintre Craiova și Petrolul

Sambata, 20 August 2022, ora 07:17
5655 citiri
Octavian Vâlceanu

Echipa Petrolul Ploieşti a învins cu 1-0 formaţia FCU 1948 Craiova, vineri seară, într-un meci disputat în deplasare şi care a contat pentru etapa a şasea din Superligă.

La Tg Jiu, pe stadionul Municipal, Petrolul a deschis scorul în finalul primei reprize, minutul 45+2, dintr-o lovitură liberă transformată impecabil de Jair. Cu victoria obţinută în faţa Craiovei, Petrolul a urcat pe locul al doilea în clasamentul Superligii, având 10 puncte.

În minutul 70, portarul de la Petrolul, Vâlceanu, a avut o reacție îngrozitoare la adresa lui Sidibe: „Morții mă-tii să-ți f** de cioară!”

"Mi-e greu să accept și să spun ce aș face cu un astfel de om dacă aș fi fost antrenor. E lipsă mare de educație! Trebuie să învățăm să fim oameni" - Ioan Ovidiu Sabău, la Prima Sport.

FCU Craiova: Popa - Enache, Andre Duarte, Papadopoulos, Huyghebaert - Asamoah, Achim (C. Bălan 75’) – Baeten (Sidibe 46’), Marquet (G. Iancu 63’), Chiţu (Bahassa 63’) – Compagno. Antrenor: Marius Croitoru

Petrolul: Vâlceanu - Meijers, Tamaş, Huja - Pashov, Cebotaru (Velisar 90+2’), Tavares, Ticu – Cioiu (Tucaliuc 69’), Ivanovski (Irobiso 75’), Măzărache (Dumitriu 75’). Antrenor: Nicolae Constantin