Fotbal de poveste între Olanda și SUA la Mondial. Cine s-a calificat în sferturile de finală

Sambata, 03 Decembrie 2022, ora 19:00
7140 citiri
Bucurie Olanda. Foto: Facebook / OnsOranje

Echipa naţională a Ţărilor de Jos a învins sâmbătă, scor 3-1, naţionala Statelor Unite, în primul meci al optimilor de finală de la Cupa Mondială Qatar 2022.

Memphis Depay a deschis scorul în minutul 10 pentru olandezi, după o pasă oferită de Dumfries. Acelaşi Dumfries i-a pasat lui Daley Blind, în careu, şi acesta a majorat avantajul Ţărilor de Jos, în minutul 45+1. Haji Wright a redus din diferenţă pentru Statele Unite, în minutul 76, dar olandezii au refăcut ecartul de două goluri în minutul 81, prin Dumfries.

ŢĂRILE DE JOS: Noppert - Timber, Van Dijk, Ake (de Ligt 90+3) - Dumfries, De Roon (Bergwijn 46), F. De Jong, Blind – Klaassen (Koopmeiners 46) – Gakpo (Weghorst 90+3), Depay (Simons 83). SELECŢIONER: Louis van Gaal

SUA: Turner – Dest (Yedlin 75), Zimmerman, Ream, Robinson (Morris 90+2) – McKennie (H. Wright 67), T. Adams, Musah – Weah (Aaronson 67), J. Ferreira (Reyna 46), Pulisic. SELECŢIONER: Gregg Berhalter

Cartonaşe galbene: Koopmeiners 60, De Jong 87

Arbitru: Wilton Sampaio – Bruno Boschilia, Bruno Pires (toţi din Brazilia) - Andres Matias Matonte Cabrera (Uruguay)

SUA ar putea trimite în Ucraina versiunea „digitală“ a tancului Abrams, mai modernă și „mai letală”
SUA vor trimite tancul M1A2 Abrams în Ucraina, care are capacități îmbunătățite semnificativ în comparație cu modelul anterior M1A1, relatează CNN. Secretarul de presă adjunct al...
„Cursă contra cronometrului” pentru a duce tancuri în Ucraina înainte ca Europa să fie cuprinsă de război
Occidentul se află într-o cursă contra cronometru pentru a aduce tancuri noi în Ucraina - în caz contrar Europa riscă să fie atrasă în război împotriva Rusiei, au avertizat experții....