Olanda este prima echipă calificată în sferturile de finală la Campionatul Mondial de Fotbal. Cum s-a desfășurat partida cu SUA

Sambata, 03 Decembrie 2022, ora 16:12
4722 citiri
Olanda. Foto: Facebook / OnsOranje

Olanda s-a calificat în sferturile de finală după un meci superb în Qatar.

"Portocala mecanică" a învins-o pe SUA cu 3-1 și va juca în turul următor cu învingătoarea dintre Argentina și Australia.

Depay, Blind și Dumfries au dat golurile olandezilor, iar pentru americani a marcat Wright.

Desfășurarea partidei Olanda - SUA 3-1

Minutul 1 - a început meciul

Minutul 3 - ocazie mare pentru americani: portarul olandezilor respinge un șut al lui Pulisic.

Minutul 10 - Olanda deschide scorul prin Depay.

Minutul 45+1 - Blind face 2-0 pentru Olanda.

Minutul 45+2 - Pauză. Olanda conduce pe SUA cu 2-0.

Minutul 46 - a început repriza a doua.

Minutul 76 - SUA marcheaza primul gol. Olanda - SUA 2-1 și se anunță un final incendiar.

Minutul 80 - Olanda face 3-1 prin Dumfries.

Minutul 90+6 - Finalul meciului. Olanda învinge SUA cu 3-1 și merge în sferturile de finală.

Echipele de start

Olanda: Noppert (Heerenveen) – Timber (Ajax), Van Dijk (Liverpool), Ake (Manchester City) – Dumfries (Inter Milano), De Roon (Atalanta), F. De Jong (Barcelona), Blind (Ajax) – Klaassen (Ajax) – Gakpo (PSV Eindhoven), Depay (Barcelona).

Rezerve: Bijlow, Pasveer – Berghuis, Bergwijn, L. De Jong, De Ligt, De Vrij, Frimpong, Janssen, Koopmeiners, Lang, Malacia, Simons, Taylor, Weghorst. Selecționer: Louis van Gaal.

SUA: Turner (Arsenal) – Dest (AC Milan), Zimmerman (Nashville SC), Ream (Fulham), Robinson (Fulham) – McKennie (Juventus), Adams (Leeds), Musah (Valencia) – Weah (Lille), Ferreira (FC Dallas), Pulisic (Chelsea).

Rezerve: Horvath, Johnson – Aaronson, Acosta, Carter-Vickers, De la Torre, Long, Moore, Morris, Reyna, Roldan, Scally, Whright, Yedlin. Selecționer: Gregg Berhalter.

Joe Biden este ridiculizat în SUA, după ce a povestit istoria unui unchi despre care susține că a fost "devorat de canibali"
Preşedintele american Joe Biden a provocat stupoare, joi, 16 aprilie, după ce a povestit despre unchiului său, despre care presupune că a fost devorat de canibali în Noua Guinee în timpul...
Putin și-a propus să câștige Donbasul înainte de a se ”ocupa” de alegerile din SUA. Lupte dure la Oceretine și Ceasiv Iar
În sectorul Avdiivka, în doar patru zile, rușii au înaintat un km până la Oceretine și au pătruns în sat, punând stăpânire pe împrejurimile sudice. Constatând acest fapt, jurnalistul...