Calcule de calificare: Cum poate ajunge nationala de handbal feminin in sferturi la Jocurile Olimpice

Sambata, 13 August 2016, ora 00:03
32238 citiri

Nationala de handbal feminin a Romaniei a obtinut vineri seara a doua victorie consecutiva in Grupa A a Jocurilor Olimpice, si avem sanse mari sa ne calificam in sferturile de finala ale competitiei.

Infrangerea surprinzatoare cu Angola, din prima partida, urmata de umilinta cu Brazilia au facut ca Romania sa-si joace calificarea in ultima partida, contra campioanei mondiale Norvegia.

Meciul se va disputa duminica seara, de la ora 22:40.

6. Muntenegru 0p

Dupa victoria de vineri seara a Romaniei, scor 24-21 cu Spania si dupa ce Norvegia a trecut de Muntenegru, calculele sunt clare.

Partea buna este ca Norvegia si Brazilia sunt deja calificate, astfel ca nordicele si-au indeplinit deja obiectivul pentru grupe. In plus, Muntenegru este deja eliminata si nu ne mai poate ajunge.

O victorie a Romaniei contra Norvegiei ne asigura calificarea in sferturi fara a depinde de rezultatul din partida Spania - Angola.

Un egal ne califica de asemenea, pentru ca am avea 5 puncte, iar invinsa dintre Angola si Spania ramane cu 4 si e eliminata. In cazul in care si Spania si Angola termina la egalitate, se va face un clasament in trei, iar in acesta Spania este pe ultimul loc, avand un egal si o infrangere, astfel ca ibericele ar fi eliminate.

O infrangere ne duce la mana Angolei, care ar trebui sa invinga Spania. In acest caz, Romania si Spania raman cu cate 4 puncte, dar fetele noastre merg in sferturi datorita rezultatului din meciul direct.

Boloş, despre taxa pe boală: "Cel care stă în concediu medical primeşte mai mulţi bani decât atunci când este la serviciu"
Ministrul de Finanţe Marcel Boloş a explicat, joi, 28 martie, că numărul mare de concedii medicale nu asigură sustenabilitatea bugetului asigurărilor sociale. Declarația vine în...
Membru USR, agresat când strângea semnături, în București: ”Au rupt câteva liste, noi vom strânge şi mai multe”
USR anunţă că, miercuri, un membru USR a fost agresat în timp ce strângea semnături în zona Lujerului din Sectorul 6, Bucureşti. ”Ieri, un membru USR a fost agresat în timp ce...
#calcule Romania sferturi Olimpiada, #Romania Norvegia sferturi Olimpiada, #Romania calcule Jocurile Olimpice , #Jocurile Olimpice 2016