Jocurile Olimpice 2016: Nationala feminina de handbal, invinsa de Angola

Duminica, 07 August 2016, ora 03:15
22027 citiri

Nationala feminina de handbal a Romaniei a debutat cu o infrangere neasteptata in turneul olimpic de la Rio, "tricolorele" fiind invinse de reprezentativa Angolei.

Spotivele din Africa s-au impus cu scorul de 23-19, obtinand numai a doua victorie din istorie in duelurile directe cu Romania.

Romancele au inceput cum nu se putea mai prost duelul cu Angola, cel mai slab adversar din grupa de la Rio, Cristina Neagu reusind primul gol abia in minutul 10.

Cum ceea ce incepe prost continua de obicei si mai prost, am avut parte de una dintre cele mai slabe partide ale "tricolorelor" din ultima vreme.

Am gresit mult in aparare, am gresit parca si mai mult in atac, am tintit cu incapatanare barele si, in cele din urma, am pierdut.

Acest rezultat neasteptat le obliga acum pe Neagu & Co. sa isi revina rapid si sa inceapa sa castige meciuri incepand chiar de luni, cand vor intalni gazda Brazilia.

Desfasurarea meciului:

Min.60 - Angola reuseste sa se impuna in fata Romaniei cu scorul de 23-19. Ce surprinza!

Min.57 Meciul pare jucat, iar Romania trebuie sa isi revina rapid pentru a spera la o medalie olimpica.

Min.55 Inscrie Chiper.

Min.55 Suntem la 4 goluri in spatele Angolei cu 5 minute inainte de final.

Min.52 Marcheaza si Neagu si parca incepem sa miscam ceva.

Min.50 Gol Manea! Inca suntem la trei goluri in spatele Angolei.

Min.49 Marcam, in sfarsit, prin Buceschi!

Min.42 Inscrie din nou Neagu de la 7 metri!

Min.41 Gol marcat de Neagu de la 7 metri.

Min.41 Angola defileaza si se distanteaza la 5 goluri pe tabela!

Min.38 Africanele se desprind din nou la trei goluri.

Min.36 Angoleze inscriu si in inferioritate numerica si isi mentin avantajul de pe tabela.

Min.31 Inceput mai bun pentru echipa noastra in aceasta repriza.

Min.31 Incepe repriza secunda.

_______________

Min.30 Pauza cu un scor care pare greu de crezut, Angola conducand Romania cu scorul de 11-9.

Min.25 Marcheaza inca o data Chiper.

Min.22 Inscrie Neagu de la 7 metri.

Min.21 Angola se distanteaza la 3 goluri, scorul este 9-6, iar Ryde solicita time-out.

Min.19 Gol pe contra al lui Chiper, dar nu ne desprindem de Angola.

Min.16 Inscrie si Mica Bradeanu, insa jocul nationalei noastre scartaie serios. La jumatatea primei reprize suntem la egalitate cu Angola.

Min.14 Gol superb inscris de Neagu.

Min.13 Chiper marcheaza si reusim sa egalam.

Min.12 Chintoan inscrie pentru Romania!

Min.10 Cristina Neagu inscrie primul gol al Romaniei, de la 7 metri.

Min.6 Vine si al doilea gol angolez, pe cand noi inca nu am reusit sa marcam.

Min.5 Paula Ungureanu apara o lovitura de la 7 metri.

Min.2 Destul de surprinzator, insa Angola deschide scorul.

Min.1 Incepe partida! Romania are primul atac.

01:48 - Ne pregatim pentru debutul "tricolorelor" la Olimpiada. In cateva minute vom avea fluierul de start.

INFO: Fetele noastre vor avea si sustinerea colegilor de la tenis.

INFO: Avem parte si de o mica surpriza in grupa Romaniei, gazdele din Brazilia reusind sa invinga sambata campioana mondiala si olimpica, Norvegia.

USR acuză Guvernul că se joacă „cu prețurile la energie ca la păcănele”. „Plătim facturi mai mari decât pe piaţa liberă”
USR a transmis joi, 28 martie, că Guvernul Ciolacu minte când spune că ia măsuri în favoarea consumatorilor şi că scade facturile românilor. Partidul susține că de fapt Executivul...
Controversata taxă pe soare, eliminată de Guvern. Anunțul ministrului Energiei pentru prosumatori
Guvernul a adoptat joi, 28 martie, Ordonanţa pentru modificarea şi completarea OUG 27/2022 prin care este eliminată taxa pe soare pentru prosumatori şi actualizează schema de sprijin pentru...
#Romania Angola handbal Olimpiada, #nationala handbal Olimpiada , #Jocurile Olimpice 2016