Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge Spania la handbal dupa o partida electrizanta

Vineri, 12 August 2016, ora 22:04
56803 citiri

Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins superb Spania, vineri seara, in Grupa A a Jocurilor Olimpice de la Rio, scor 24-21, si visam la sferturile de finala.

A fost o partida foarte mare facuta de portarul Paula Ungureanu, care practic a purtat echipa Romaniei in ultima parte a meciului, cand ibericele ne-au egalat si chiar au preluat conducerea.

Paradele Paulei au venit in aceste momente cheie, cand aveam nevoie ca de aer sa rezistam.

Elevele lui Tomas Ryde au fost la conducerea partidei in cea mai mare parte a sa, in prima repriza distantandu-se la 6-3 si intrand la pauza cu 13-11.

Dupa pauza, romancele s-au distantat la 17-11, insa apoi au cazut incredibil si chiar au fost conduse cu 19-18. A fost insa ultima rabufnire a Spaniei, pentru ca apoi am preluat din nou conducerea, iar fetele au rezistat pe finalul meciului si nu au primit niciun gol in ultimele 4-5 minute.

Pentru Romania urmeaza ultimul meci, duminica seara, de la ora 22:40, impotriva celui mai dificil adversar - campioana mondiala Norvegia. Cu o victorie ne calificam in sferturi, insa egalul sau infrangerea ne aduce sa depindem de rezultatul din partida Spania - Angola.

Romania - Spania 24-21

Desfasurarea meciului:

60 - Romania castiga partida cu Spania cu 24-21 si avem sanse foarte mari sa ajungem in sferturile de finala!

59 - GOOOL Cristina Neagu! Avem 24-21, cu 70 de secunde inainte de finalul partidei!

58 - Apara iar Paula Ungureanuuu!! Ce zi buna a prins!

58 - Gool Eliza Buceschi! Conducem cu doua goluri avans!

57 - Inscrie si Bradeanu!

56 - Gool Neagu! Suntem din nou in avantaj!

INFO: Ibericele sunt fluierate copios de spectatori.

53 - Cum apara Paula, care ne mentine in avantaj! Geiger trimite in bara.

51 - Gool Perianu! Conducem din nou! Am inscris in inferioritate numerica, cu Neagu eliminata.

48 - Gol Laura Chiper! Egalam la 19.

47 - Spania ne conduce din nou. Incredibil, au inscris 8 goluri si noi doar unul.

44 - Inexplicabil au cazut fetele noastre. De la 17-11, avem doar un gol in fata, scor 18-17.

40 - Gol Chiper! Avem 18-14.

40 - Am primit trei goluri consecutive.

36 - Inca un trasor al Cristinei! Avem 17-11!

35 - Gol superb al Cristinei Neagu! Conducem cu 16-11.

34 - Gol Geiger! Conducem pentru prima oara cu 4 goluri avans!

34 - Avem 14-11 si om in plus doua minute.

32 - Primul gol al reprizei este al Patriciei Vizitiu!

31 - S-a reluat partida.

30 - Pauza! Conducem cu 13-11 si avem motive sa speram la o victorie! Joc foarte bun facut de jucatoarele lui Tomas Ryde.

27 - Bolta superba a lui Geiger! Conducem cu 13-11.

24 - Chintoan marcheaza si ea si avem trei goluri avans!

21 - Superba faza a Cristinei Neagu, o jucatoare fenomenala! Conducem iar cu doua goluri avans.

19 - Geiger trimite o torpila! Avem 10-8!

18 - Buceschi marcheaza primul sau gol si preluam din nou conducerea.

17 - Din pacate, Spania ne-a egalat la 8.

16 - Inca un gol pentru Neagu de la 7 metri.

14 - Spania se apropie la un singur gol. Reusita superba, cu bolta, pentru iberice.

11 - Neagu transforma prima lovitura de la 7 metri!

10 - Cristina este copiata de Geiger, ne distantam pentru prima oara la doua goluri! Inscriem apoi din nou si avem 6-3!

8 - Neagu a inceput seria torpilelor de la 9 metri! 4-3 pentru Romania!

6 - Primul gol al Cristinei Neagu! Egalam la 3.

5 - Ibericele intorc scorul pe fondul unor neatentii ale romancelor.

3 - Geiger ne aduce in avantaj!

2 - Bradeanu inscrie primul nostru gol, 1-1 este scorul.

1 - A inceput partida!

20:35 - Se intoneaza imnurile celor doua nationale.

INFO: Jocul incepe la ora 20:40 si este transmis in direct de Televiziunea Romana.

INFO: Romania are doua puncte, in timp ce Spania are patru puncte.

6. Muntenegru 0p (3j)

INFO: Ultima partida din grupa va fi impotriva Norvegiei, duminica seara, de la ora 22:40.

INFO: Romania a pierdut dezamagitor primele doua partide, in fata Angolei si Braziliei, insa a castigat a treia partida, cu Muntenegru.

Urmariti, in format live text, evolutiile de vineri ale sportivilor romani in ziua a saptea a Jocurilor Olimpice

INFO: Teoretic, elevele lui Tomas Ryde se pot califica in sferturi si cu o victorie si un egal, in ultimele partide, cu Spania si Norvegia, dar vor depinde de jocul rezultatelor, in timp ce doar o victorie in ultimele doua meciuri face aproape imposibil sa mergem in sferturi. Cu doua victorii, Romania se califica matematic in sferturi.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Romania invins Spania, #Romania victorie Spania, #Romania Spania live Olimpiada, #Romania Spania Jocurile Olimpice, #Romania Spania direct Olimpiada, #Romania Spania Handbal , #Jocurile Olimpice 2016