Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge superb Muntenegru la handbal feminin si speram la sferturile de finala

Miercuri, 10 August 2016, ora 18:54
47553 citiri

Nationala de handbal a Romaniei a obtinut prima victorie la Jocurile Olimpice de la Rio, miercuri, contra vicecampioanei din 2012 Muntenegru, scor 25-21, si speram din nou la calificarea in sferturile de finala ale competitiei.

Dupa doua infrangeri dezamagitoare cu Angola si Brazilia, elevele lui Tomas Ryde isi jucau miercuri ultima sansa de calificare in sferturi, contra Muntenegrului, cu care au terminat la egalitate in luna aprilie in turneul preolimpic.

Meciul a inceput echilibrat, fiecare echipa conducand pe rand in prima repriza, insa jocul superb al Cristinei Neagu si paradele Paulei Ungureanu au facut diferenta si am intrat in avantaj la pauza.

In partea a doua, muntenegrencele s-au apropiat la un gol, dar handbalistele noastre nu au mai cazut fizic, ca in meciul foarte slab cu Brazilia, reusind sa apese si mai mult pe acceleratie. Manea, Chiper si mai ales Cristina Neagu au purtat Romania catre prima victorie la aceste Jocuri Olimpice.

Dupa aceasta victorie, Romania este la egalitate de puncte cu Norvegia, doua, care are un meci aparent facil contra Angolei, miercuri seara. Spania, Brazilia si Angola au cate 4 puncte. Angola a ramas, surprinzator, singura echipa neinvinsa in acest moment. In schimb, Muntenegru este ca si eliminata din competitie, cu trei infangeri.

Pentru Romania urmeaza al doilea meci decisiv, cel cu Spania, de vineri seara, de la ora 20:40. In caz de victorie, putem reintra inca de atunci in primele 4 pozitii, care duc in sferturi. Ultimul meci va fi cu Norvegia, duminica seara.

Teoretic, elevele lui Ryde se pot califica in sferturi si cu o victorie si un egal, dar vor depinde de jocul rezultatelor, in timp ce doar o victorie in ultimele doua meciuri face aproape imposibil sa mergem in sferturi.

Cu doua victorii, avem sanse foarte mari de calificare, singura situatie in care nu am merge mai departe ar fi daca, prin jocul rezultatelor, cinci echipe ar fi la egalitate de puncte (6), iar la golaveraj am fi cea mai slaba nationala.

Romania - Muntenegru 25-21

Desfasurarea meciului:

60 - Ardean Elisei inscrie doua goluri consecutive si Romania obtine o mare victorie!

59 - Avem 3 goluri avans, nu mai putem pierde meciul!

58 - Bara-gol Chiper, avem 4 goluri din nou avans! Meciul este aproape castigat!

57 - Paula Ungureanu apara o lovitura de la 7 metri intr-un moment cheie!

55 - Oana Manea, una dintre surprizele placute ale acestei partide, face 22-18!

51 - Chiper marcheaza din nou, avem 21-17!

50 - Cum poate juca Neagu! Inca un gol superb al romancei! 10 din 20 de goluri ale Romaniei.

48 - Oana Manea marcheaza din nou si conducem pentru prima oara la aceasta Olimpiada cu 4 goluri! 19-15.

46 - Neagu este de neoprit, a marcat al 9-lea gol in aceasta partida, jumatate din reusitele Romaniei.

45 - Cristina inscrie din nou, avem iar 3 goluri avans.

43 - Inscrie din nou si Chiper, foarte frumos, de la 9 metri! Neagu macheaza si ea imediat si avem 16-13!

40 - Cristina Neagu inscrie de la 7 metri si ne distantam din nou la doua goluri.

38 - Oana Manea marcheaza din nou! Avem 13-10!

35 - Superb din nou marcheaza Cristina Neagu, care ne readuce la doua goluri in fata!

33 - Eliza Buceschi rateaza de data aceasta lovitura de la 7 metri.

31 - A inceput repriza a doua! Avem mare nevoie de victorie pentru a spera la calificarea in sferturi.

30 - Gol Neagu cu doua secunde inainte de finalul primei reprize! Conducem cu 11-9!

29 - Geiger ne aduce din nou in avantaj! Avem 10-9.

28 - Buceschi marcheaza din nou de la 7 metri si egaleaza la 9!

25 - Manea marcheaza dupa o pirueta! Conducem cu 8-7!

21 - Gol Neagu de la circa 9 metri! Superba reusita!

18 - Buceschi egaleaza la 6, printr-o lovitura de la 7 metri.

16 - Laura Chiper egaleaza la 5, dar Bulatovici readuce Muntenegru in avantaj.

14 - Elisei egaleaza la 4.

7 - Cristina Neagu inscrie din nou, superb, conducem din nou.

6 - Geiger face 2-1, insa mungenegrencele egaleaza rapid la 2.

4 - Neagu a ratat o lovitura de la 7 metri.

INFO: Romania are o galerie micuta dar galagioasa.

3 - Bulatovici egaleaza de la 7 metri.

2 - Cristina Neagu deschide scorul!

17:30 - A inceput partida!

17:25 - Cele doua echipe au iesit in arena. Se intoneaza imnurile.

INFO: Jocul incepe la ora 17:30.

INFO: Romania a pierdut primele doua partide, in fata Angolei si Braziliei, in timp ce Muntenegru a pierdut la randul sau tot cu Angola si cu Spania.

Urmariti, in format live text, evolutiile de miercuri ale sportivilor romani in ziua a cincea a Jocurilor Olimpice

INFO: Spania a invins surprinzator Brazilia cu 29-24, astfel ca Romania are foarte mare nevoie de victorie cu Muntenegru, pentru a spera la calificarea in sferturi. In cazul in care termina la egalitate astazi, Cristina Neagu si compania vor mai avea doar sanse teoretice de calificare, fiind practic obligate sa castige ultimele doua meciuri, cu Norvegia si Spania.

INFO: Romania si Muntenegru s-au intalnit si in turneul de calificare, terminand la egalitate, 23-23. Ambele echipe au mers mai departe, castigand partidele cu Uruguay si Danemarca.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Romania invins Muntenegru Olimpiada, #Romania Muntenegru LIVE, #Romania Muntenegru Jocurile Olimpice, #Romania Muntenegru Olimpiada 2016, #Romania Muntenegru direc , #Jocurile Olimpice 2016