Nationala Romaniei, umilita de Brazilia la Jocurile Olimpice

Marti, 09 August 2016, ora 00:06
30633 citiri

Nationala feminina de handbal a Romaniei a suferit una dintre cele mai usturatoare infrangeri din ultimii ani in turneul olimpic de la Rio.

"Tricolorele" au fost calcate in picioare de reprezentativa Braziliei, care s-a impus categoric, cu scorul de 26-13.

Fanii care sperau ca infrangerea cu Angola, din primul meci al turneului olimpic, a fost un accident urat au avut parte de un adevarat cosmar.

Nationala noastra s-a prezentat execrabil in fata gazdelor Olimpiadei, fiind la pamant la toate capitolele.

Fetele noastre au avut o multime de atacuri irosite copilareste, iar in aparare au gresit nepermis de mult.

Dupa o prima repriza cat de cat decenta, partea secunda a fost una dezastruoasa, in care handbalistele Romaniei au cazut complet si le-au permis adversarelor sa le umileasca.

Atacurile au fost purtate doar pentru ca trebuia, iar apararea a fost una de forma, braziliencele neavand niciun fel de opozitie in drumul lor spre gol.

Desi Romania are inca sanse teoretice de calificare in sferturile de finala, cu un astfel de joc au sanse reale sa paraseasca turneul olimpic cu infrangeri pe linie.

Romania - Brazilia 13-26

Min.60 Final de meci. Romania este in genunchi!

Min.54 Sunt ole-uri in tribune la pasele repetate ale braziliencelor, iar golurile se aduna in poarta noastra.

Min.51 Sunt 11 goluri diferenta, putem vorbi de umilinta in seara aceasta.

Min.49 Nu stiu daca am mai vazut in ultima vreme o nationala feminina de handbal atat de slaba cum este cea din aceasta seara.

Min.45 Inscrie Vizitiu, dar golurile noastre par evenimente in acest meci.

Min.44 Luam un gol din poarta in poarta si diferenta este de 9 goluri in momentul de fata.

Min.40 Gol Cristina Neagu, care este cea mai buna jucatoare a Romaniei chiar si in zilele cele ma slabe.

Min.37 Scorul incepe sa ia proportii si nu prea ne mai punem problema victoriei, ci pe cea a evitarii unei infrangeri umilitoare.

Min.34 Se pare ca nu reusim sa ne revenim nici in repriza secunda, e acelasi joc slab din prima parte.

Min.31 Incepe repriza secunda.

________________

Min.30 Finalul primei reprize.

Min.29 Inscrie Neagu frumos.

Min.27 Cristina rateaza mult in prima repriza, acum iroseste chiar si o lovitura de la 7 metri.

Min.23 Inscrie Neagu de la 7 metri!

Min.22 Sunt din nou cinci goluri diferenta pe tabela si pare un meci parca prea mare pentru echipa noastra.

Min.19 Reusim sa profitam de omul in plus, reducem usor din diferenta.

Min.17 Geiger este faultata dur si o brazilianca primeste direct cartonasul rosu.

Min.17 Gresim destul de mult in defensiva si braziliencele profita.

Min.13 O perioada mai slaba pentru noi, si braziliencele refac diferenta de patru goluri.

Min.11 Gol Manea! Suntem la doua goluri de Brazilia in acest moment.

Min.9 Incepe sa miscam in ofensiva si reducem din diferenta.

Min.5 Braziliencele se distanteaza in acest debut de meci.

Min.2 Gol Neagu de la 7 metri.

Min.1 Ratam primul atac, iar braziliencele deschid scorul pe contraatac!

Min.1 Incepe meciul!

22:37 Atmosfera incendiara, brazilienii din tribune fac spectacol si se pare ca ne asteapta o partida foarte dificila.

INFO: Jocul incepe la ora 22:40

INFO: Daca Romania vine dupa o infrangere surprinzatoare in fata Angolei, gazdele din Brazilia sunt pe cai mari dupa ce au invins in prima partida Norvegia.

Ciolacu susține că ”are un plan” ca România să intre în Schengen și terestru: ”Trebuie însă ca interesul naţional să primeze în faţa orgoliilor politice”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat, vineri, la inaugurarea noului terminal al Aeroportului Timişoara, că dă asigurări că că avem un plan pentru ca, până la sfârşitul anului, să avem o...
Grindeanu, la inaugurarea noului terminal al Aeroportului Timișoara: ”Două zile ne mai despart de aderarea la Schengen”
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a afirmat că deschiderea noului terminal al Aeroportului Internaţional Timişoara este dovada că România ştie să materializeze proiecte concrete...
#Romania Brazilia handbal Olimpiada, #nationala handbal Romania Olimpiada, #Romania rezultat Olimpiada , #Jocurile Olimpice 2016