Jocurile Olimpice 2016: Calcule in a doua grupa de handbal de la Rio. Cu cine joaca Romania daca trece in sferturi

Duminica, 14 August 2016, ora 22:10
7886 citiri

In a doua grupa de handbal feminin de la turneul olimpic de la Rio lucrurile sunt mult mai linistite si mai transate decat in grupa A, de unde face parte si nationala Romaniei.

Astfel, Rusia a castigat clar grupa B, cu 10 puncte dupa 5 victorii extrem de concludente, cu o singura exceptie totusi, cea cu Franta, obtinuta la limita, 26-25. In rest, Rusia a distrus Argentina cu 35-29, a depasit Suedia cu 36-34, a invins Coreea cu 30-25, iar Olanda a fost si ea depasita, chiar duminica, scor 38-34.

Pe locul 2 s-a clasat Franta cu 8 puncte, singura infrangere fiind cea cu Rusia, iar pe 3 o avem pe Suedia, care a bifat 5 puncte. Olanda s-a calificat ultima cu 4 puncte, si ar fi putut depasi Suedia in ultimul joc, daca trecea de Rusia.

Ce e important de spus vizand viitoarele meciuri din sferturi, e ca locul 4 din grupa noastra, care poate fi Romania, va infrunta primul loc din grupa B, deci Rusia.

Daca Romania termina pe 2, ceea ce se va intampla daca noi invingem in aceasta seara, iar Angola nu trece de Spania, vom juca in fata Suediei, locul 3 din grupa opusa.

Victoria ar fi singurul scenariu in care Romania scapa de Rusia, caci daca reusim un egal in fata campioanei olimpice, vom merge in sferturi dar vom juca tot in fata echipei din Est.

Se cunoaste deci la aceasta ora macar un sfert de finala, e vorba de Brazilia - Olanda, gazdele castigand grupa noastra, iar vicecampioanele mondiale fiind pe 4 in grupa B.

Romania - Norvegia va fi LIVE pe Ziare.com incepand cu 22.40

Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
Kelemen Hunor, atac la PSD și PNL: "Cu chiu cu vai, au găsit un candidat comun şi acum îl abandonează. O bâlbâială politică de neiertat"
Retragerea candidatului coaliţiei PSD - PNL pentru Primăria Capitalei reprezintă o "bâlbâială politică de neiertat", consideră Kelemen Hunor, preşedintele UDMR. "Este o situaţie din...
#Jocuri Olimpice calcule handbal grupe, #cu cine joaca Romania posibil sfert, #grupa B clasament jocuri calcule , #Jocurile Olimpice 2016