Jocurile Olimpice 2016: Romania, invinsa dramatic de Norvegia, este eliminata - UPDATE

Luni, 15 August 2016, ora 00:06
37653 citiri

Nationala de handbal feminin a Romaniei a pierdut ultimul meci din Grupa A, de la Jocurile Olimpice, scor 28-27 cu Norvegia, fiind eliminata astfel din competitie.

Elevele lui Tomas Ryde au parut ca nu au prea multe solutii pentru defensiva nordica, mai ales in buna parte din repriza a doua.

Romancele au condus o singura data in prima repriza, au tinut scorul strans si au parut ca se lupta de la egal la egal cu nordicele, care au intrat in avans la cabine, scor 14-13.

Cand au condus singura data in acest meci, romancele si-au pierdut avantul dupa ce au a primit foarte usor doua goluri consecutive, de la jumatatea terenului, cu poarta goala. Paula Ungureanu, care iarasi a aparat foarte bine, a revenit cu greutate pe teren, de fiecare data la cele doua goluri, dupa atacuri in care am pierdut mingea, iar nordicele s-au distantat.

Iata si care este reactia antrenorului Ryde, dupa infrangerea Romaniei in fata Norvegiei.

In a doua repriza, norvegiencele au apasat pe acceleratie si s-au distantat chiar si la 4, goluri, pastrand o diferenta confortabila pana in ultimele minute, cand Cristina Neagu a marcat de la 7 metri, prea tarziu insa, iar Romania a pierdut la un gol diferenta. Egalul le-ar fi calificat pe romance in sferturile de finala.

UPDATE 03:19 - Romania este eliminata de la Jocurile Olimpice, dupa ce Spania a invins Angola, scor 26-22. Jucatoarele noastre aveau nevoie ca africancele sa bata, caz in care Spania, invinsa de Romania, ar fi fost eliminata.

Romania - Norvegia 27-28

Desfasurarea meciului:

60 - Gol marcat de Neagu, de la 7 metri, dar pierdem la un gol distanta! Scor 28-27 pentru Norvegia.

58 - Gol marcat de Geiger, dupa atacuri sustinute ale Romaniei.

57 - Paula Ungureanu apara o lovitura de la 7 metri!

56 - Greseala pe atac, pierdem mingea, iar nordicele refac diferenta de 4 goluri, in inferiotate numerica. Ardean Elisei inscrie si este iar diferenta de 3 goluri.

54 - Gol marcat de Cristina Neagu! 27-24 pentru Norvegia.

53 - Bara Neagu! Continuam sa atacam.

52 - Gol Chintoan, refacem diferenta de 3 goluri.

51 - Contraatac scoala al nordicelor, care conduc cu 4 goluri si se afla in inferioritate numerica. Meciul devine tot mai greu pentru romance.

48 - Bomba a Cristinei Neagu, suntem la doua goluri in urma.

46 - Chiper marcheaza a treia oara, ne apropiem iar la 3 goluri.

46 - Superb inscrie Loke, 24-20 pentru Norvegia.

45 - Inscrie Neagu de la 7 metri.

44 - Inca un gol primit pe contraatac de la Norvegia si suntem la 4 goluri in spate.

42 - Eliminare Neagu, urmata de gol al norvegiencelor.

42 - Gol marcat de Geiger, ne apropiem la doua lungimi.

41 - Rateaza nordicele o lovitura de la 7 metri.

40 - Inca un gol al lui Neagu de la 7 metri.

39 - Avem in continuare probleme in defensiva, nordicele au 4 goluri in fata.

37 - Gol Buceschi, insa nordicele refac rapid diferenta de 3 goluri. Revenim greu in defensiva dupa ce marcam.

36 - Gol Neagu, care inscrie superb cand ne ardea buza mai tare!

34 - Inca un gol al Oanei Manea.

31 - A inceput repriza a doua. Inscriem pentru prima oara in aceasta repriza, prin Oana Manea.

30 - Pauza! Romania este condusa cu un gol distanta, insa in ultimele 4-5 minute s-a inscris doar un gol, cel de 14-13 al nordicelor.

25 - Egalam la 13! Primul gol al Cameliei Balint - Hotea.

24 - Neagu pivoteaza, se ridica si arunca, ne apropiem la un gol.

22 - Gol Chintoan, primul dupa trei consecutive ale nordicelor, dintre care doua primite pe eroare de sincronizare a jucatoarelor noastre.

21 - Bara Neagu, urmata de un gol de la jumatatea terenului al nordicelor, poarta era goala. Doua goluri consecutive primite asa, cu portarul scos in inferioritate numerica!

20 - Gol Buceschi si conducem pentru prima oara! 10-9 pentru Romania.

18 - Chintoan marcheaza cu bolta si egalam la 9, in conditiile in care nordicele au doua jucatoare eliminate cate doua minute.

17 - Frumos gol marcat de Geiger!

16 - Paula are in continuare parade frumoase, dar nordicele se distanteaza din nou la doua goluri.

13 - Gol cu bolta al Cristinei Neagu, de la 7 metri, si egalam la 7!

11 - Gol Laura Chiper! La faza urmatoare, Paula Ungureanu apara superb, iar apoi, dupa inca un minut, salveaza singura cu nordicele!

11 - Norvegia se distanteaza la doua goluri.

8 - Neagu, gol superb de la distanta!

7 - Nordicele preiau din nou conducerea, dupa un gol de la 7 metri.

6 - Gol Chiper, dupa o bara a Cristinei Neagu.

5 - Frumoasa aruncare a Cristinei Neagu, egalam iar Norvegia.

4 - Gol Neagu, de la 7 metri. 2-2 este scorul.

2 - Primul gol al Romaniei! Marcheaza Geiger si egaleaza la 1.

1 - A inceput partida!

22:37 - Se intoneaza imnul Romaniei.

22:34 - Fetele au iesit pe teren.

INFO: Jocul incepe la ora 22:40.

*Apasati tasta Refresh (F5) / pull down (app Ziare.com) pentru actualizarea informatiilor

Romania e obligata sa obtina macar un punct de la aceasta partida, pentru a se califica in sferturile de finala. Daca pierde, nationala noasta are nevoie ca Angola sa invinga Spania, meci ce incepe la ora 01:50, pentru a-si asigura ultimul loc calificant in sferturile de finala.

Iata calculele complete ale calificarii

Iata cu cine poate juca Romania in sferturi

De cealalta parte, Norvegia e calificata mai departe, insa nu mai poate ajunge pe primul loc, ocupat deja de Brazilia.

Pana acum la Rio, Romania a pierdut cu Angola (19-23) si Brazilia (13-26), dar a castigat cu Spania (24-21) si Muntenegru (25-21). Norvegia a invins Muntenegru cu 28-19, Angola cu 30-20 si Spania cu 27-24, pentru a pierde doar cu Brazilia, scor 28-31.

Fetele noastre au invins recent Norvegia la Cluj-Napoca, 25-20 in preliminariile EURO 2016, o victorie care a venit dupa 16 ani de asteptare in infruntarile oficiale cu trupa nordica. O trupa care este campioana olimpica, europeana si mondiala en-titre.

La Campionatul Mondial din 2015, Norvegia a invins dramatic Romania in semifinale, scor 35-33, dupa prelungiri. Nordicele au castigat apoi cu usurinta finala cu Olanda.