Jocurile Olimpice 2016: Spania invinge Angola, iar Romania paraseste competitia

Luni, 15 August 2016, ora 03:19
10259 citiri

Nationala de handbal feminin a Spaniei a invins Angola, scor 26-22, in ultimul meci al Grupei A a Jocurilor Olimpice, din care a facut parte si Romania, care astfel este eliminata din competitie.

Elevele lui Tomas Ryde aveau nevoie de o victorie a africancelor pentru a merge in sferturi, dupa ce au pierdut partida cu Norvegia, scor 27-28.

Angola a condus de cateva ori chiar si cu doua goluri avans, insa ibericele au castigat ambele reprize, avand la un moment dat chiar si patru goluri in fata.

Dupa aceasta partida, Spania termina grupa cu 6 puncte, pe locul 3, in timp ce africancele incheie pe 4, cu 4 puncte, la egalitate cu Romania, insa merg mai departe datorita victoriei din meciul direct, din prima etapa, scor 23-19.

Daca Angola ar fi invins, Spania ar fi ramas cu 4 puncte si ar fi trecut sub Romania, nationala noastra invingand-o cu 24-21.

Spania - Angola 26-22

Desfasurarea meciului:

60 - Final de meci! Spania invinge clar Angola, scor 26-22, iar Romania este eliminata.

58 - Spania are 25-22 si practic nimic nu se mai poate schimba pentru nationala Romaniei.

48 - Angolezele se apropie la un singur gol.

35 - Ibericele s-au distantat chiar si la 4 goluri.

30 - Spania conduce cu 13-12 la pauza, o diferenta de scor care ne da sperante, mai ales ca Angola a condus in doua randuri la doua goluri diferenta.

26 - Ibericele reusesc 4 goluri consecutive, din pacate, si conduc cu 12-10.

19 - Africancele au din nou doua goluri avans! 10-8.

17 - Angola revine in avantaj dupa minute bune de joc.

15 - La jumatatea primei reprize, Spania conduce cu 8-7.

5 - Africancele conduc cu doua goluri distanta, scor 4-2!

2 - Angola deschide scorul! Inceput de bun augur pentru Romania.

1 - A inceput partida!

INFO: Jocul incepe la ora 01:50.

*Apasati tasta Refresh (F5) / pull down (app Ziare.com) pentru actualizarea informatiilor

Romania a fost invinsa de Norvegia, scor 28-27, in ultimul meci din grupa, ramanand cu 4 puncte.

Tot cate 4 puncte au si Spania si Angola. In caz de egalitate intre cele doua, in partida din aceasta noapte, Romania este eliminata. De asemenea, daca Spania bate, Angola ramane cu 4 puncte si se califica in sferturi datorita victoriei din meciul direct cu Romania.

Astfel, speram ca Angola sa invinga Spania, echipa invinsa si de Romania, astfel ca ibericele ar pleca acasa, iar fetele lui Tomas Ryde ar urma sa joace in sferturi cu Rusia, calificate datorita rezultatului bun contra Spaniei.

Rezultatele obtinute de Spania in grupa: victorii cu Muntenegru (25-19) si Brazilia (29-24) si infrangeri cu Romania (21-24) si Norvegia (24-27).

Rezultatele obtinute de Angola in grupa: victorii cu Romania (23-19) si Muntenegru (27-25) si infrangeri cu Novergia (20-30) si Brazilia (24-28).

Șansele ca PNL să cedeze în favoarea impozitului progresiv. Consultant politic: ”Este aceeași meteahnă a lui Liviu Dragnea”
Impozitul progresiv este noul măr al discordiei în coaliția de guvernare, o idee susținută de tabăra PSD, dar criticată de tabăra PNL. De când a fost vehiculată ideea, politicienii...
Ce șanse are o colaborare între Forța Dreptei, Dacian Cioloș și USR pentru crearea unui pol de dreapta. Răspunsul lui Ludovic Orban
Liderul partidului Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a vorbit marți, 24 mai, despre un posibil pol de dreapta alături de Dacian Cioloş și USR. Întrebat dacă negociază cu Dacian Cioloş...