Cine a obținut aurul olimpic la tenis masculin

Duminica, 01 August 2021, ora 12:50
5363 citiri
Alexander Zverev. FOTO: captură video / TVR

Germanul Alexander Zverev, locul 5 ATP şi cap de serie numărul 4, a câştigat, duminică, la Tokyo, titlul olimpic la tenis, la simplu.

Zverev l-a învins în finală pe Karen Hacianov, locul 25 ATP şi cap de serie numărul 12, scor 6-3, 6-1, într-o oră şi 19 minute.

Alexander Zverev este primul german care obţine titlul olimpic la tenis la masculin. În urmă cu 33 de ani, în 1988, la feminin triumfa germana Steffi Graf.

Medalia de bronz i-a revenit spaniolului Pablo Carreno Busta, locul 11 ATP, care l-a învins în finala mică, sâmbătă, pe liderul mondial Novak Djokovici (Serbia), scorr 6-4, 6-7 (6), 6-3.

Veste uriașă pentru Ana-Maria Brânză, care revine la Jocurile Olimpice: ”Emoțiile sunt la fel de mari”
Fosta scrimeră Ana-Maria Brânză, campioană olimpică în proba pe echipe şi dublu medaliată cu argint la individual, va purta flacăra olimpică la sosirea acesteia în Franţa, alături de...
Probleme pentru ultima adversară a lui Halep! A învins-o pe Simona, dar vrea să se retragă
Paula Badosa este ultima jucătoare cu care s-a confruntat Simona Halep pe care a învins-o după ce a pierdut primul set cu 6-1. Badosa a intrat la idei după meciul cu Halep și spune că vrea...