JO 2020: Andreea Chițu, speranța României la o medalie la judo, a fost învinsă în optimi

Duminica, 25 Iulie 2021, ora 07:35
3300 citiri

Șansele României la o medalie în competițiile de duminică de la Jocurile Olimpice au stat exclusiv pe umerii Andreei Chițu, multiplă medaliată europeană și mondială la judo, la categoria 52 de kilograme.

În vârstă de 33 de ani, Andreea Chițu a luat ultima medalie importantă în 2016, la Europene, an în care a fost eliminată în sferturile de finală la Olimpiada de la Rio, învinsă de italianca Odette Giuffrida.

La Tokyo, în 2021, tot Odette Giuffrida a fost principala piedică în calea Andreei Chițu spre o medalie olimpică, de această dată în optimi.

Judoka din România a trebuit să depășească însă un prim tur, împotriva unei adversare de rang secund, vietnameza Nguyen, confruntare care n-a durat decât 101 secunde, Chițu calificându-se mai departe prin ippon.

În optimi, contra lui Odette Giuffrida, Andreea Chițu s-a comportat onorabil, pierzând abia în prelungirile luptei, tot prin ippon.

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat sâmbătă, 18 septembrie, la Şcoala de Vară a TNL din staţiunea Venus, că se aşteaptă ca tinerii liberali care vor fi prezenţi la congresul din...
Klaus Iohannis, la volanul noului model Dacia Duster. „Firmele s-au pregătit pentru continuarea activităţilor economice” VIDEO
Preşedintele Klaus Iohannis a testat sâmbătă, 18 septembrie, noul model Dacia Duster, varianta facelift produsă la Mioveni. Șeful statului a mărturisit că experienţa şofatului a fost...