JO 2020: David Popovici va concura joi în finala la 100 de metri liber. Ora de start a cursei. Cât de valoros a fost timpul românului din semifinale

Miercuri, 28 Iulie 2021, ora 05:23
9536 citiri
David Popovici

Tânărul înotător român David Popovici (16 ani) s-a calificat în finala probei de 100 m liber, miercuri, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, cu al cincilea timp din semifinale, 47 sec 72/100, conform agerpres.ro.

Popovici, clasat al patrulea la 200 m liber la JO de la Tokyo, se afla doar pe locul 7 după prima lungime de bazin, dar a recuperat formidabil, încheind al patrulea în prima semifinală la 100 m liber. El a fost devansat de americanul Caeleb Dressel (47.23), de italianul Alessandro Miressi (47.52) şi de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (47.56), iar din a doua semifinală doar de rusul Kliment Kolesnikov, care a stabilit un nou record european, 47 sec 11/100.

La începutul lunii, Popovici stabilea un nou record mondial de juniori la Roma, 47 sec 30/100, cucerind şi medalia de aur la Europenele de juniori.

Finala olimpică la 100 m liber va avea loc joi, la 05:37 (ora României).

David Popovici va lua startul şi în seriile probei de 50 m liber (vineri).

Mult așteptata finală cu David Popovici și Vlad Stancu n-a avut istoric: ”Nu e proba mea preferată”
David Popovici și Vlad Stancu, singurii înotători români calificați până acum la Jocurile Olimpice, s-au confruntat vineri în proba de 400 de metri liber, la Campionatului Naţional de...
Meci fabulos în semifinala Cupei Angliei. Ce-a pățit Manchester United, după ce a condus cu 3-0 contra unei echipe din liga a doua
Echipa engleză Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei, după ce a învins-o la lovituri de departajare pe divizionara secundă Coventry City, scor 4-2. În timpul regulamentar,...