Cursă nebună în Formula 1! Esteban Ocon a câștigat în premieră, iar Hamilton e noul lider

Duminica, 01 August 2021, ora 18:33
3452 citiri

Marele Premiu al Ungariei din Formula 1 a fost unul plin de evenimente.

Totul a început cu un mare carambol, în care a fost implicați mai mulți piloți. Și Max Verstappen (Red Bull) a avut mult de suferit, mașina lui fiind avariată de la Lando Norris.

Cine e cel mai rapid om de pe planetă pe 100 de metri

Înainte de reluarea cursei, toți piloții au intrat pentru schumbul de pneuri, mai puțin Hamilton, care a ales să rămână cu aceleași cauciuri. După un tur și-a dat seama că a greșit și intrat la standuri.

De pe ultimul loc, el a început cursa de recuperare.

A ajuns până pe trei, în urma lui Esteban Ocon (Alpine) și Sebastian Vettel (Aston Martin). A fost prima victorie din carieră pentru pilotul francez Ocon în vârstă de 24 de ani.

Acum, Hamilton e lider mondial, cu 192 de puncte, șase peste Verstappen, care a reușit să acumuleze doar un punct în Ungaria - locul 10.

Marele Premiu de la Soci a fost unul cu adevărat spectaculos. Mai erau câteva tururi până la final și britanicul Lando Norris (McLaren) conducea în fața lui Hamilton. Ploaia însă a...
Preşedintele Comisiei Europene vine la Bucureşti. Cu cine se va întâlni Ursula von der Leyen
Preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, vine luni, 27 septembrie la Bucureşti. Şefa CE se va întâlni cu preşedintele Klaus Iohannis şi cu premierul Florin Cîţu. La ora...