JO 2020, baschet 3x3: România sparge gheața la turneul olimpic. Tricolorele au învins Mongolia și rămân în cursa pentru sferturi

Luni, 26 Iulie 2021, ora 05:29
2012 citiri

Naționala feminină de baschet 3x3 a României a reușit luni prima victorie la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după patru eșecuri consecutive.

Avându-le în componență pe Sonia Ursu-Kim, Gabriela Mărginean, Ancuța Stoenescu și Claudia Cuic, România a învins Mongolia cu 22-14, într-un meci dintre singurele echipe care aveau zero puncte după patru runde.

Astfel, în clasament, România păstreaza șanse de calificare în sferturile de finală (locurile 3-6 din grupa de 8), decisiv urmând să fie meciul de marți cu Franța, din ultima etapă.

Tot luni, România a mai jucat o partidă, de la ora 08.00, cu ROC (Rusia), meci pierdut de naționala noastră, scor 12-21.

Vlad Voiculescu: ”România a comandat iraţional vaccinuri şi a ajuns în situaţia de a vinde şi dona mai multe decât orice altă ţară din Europa”
Fostul ministru al Sănătăţii Vlad Voiculescu afirmă că ancheta DNA cu privire la vaccinurile cumpărate de România este bine-venită, întrucât ţara noastră a comandat iraţional...
12.500 de persoane vaccinate cu prima doză, în ultimele 24 de ore. Serurile care au generat reacții adverse
Comitetul Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) a anunţat, marţi, că aproape 15.700 de persoane au fost vaccinate în ultimele 24 de ore, din...