România, umilită de Coreea de Sud în al doilea meci al tricolorilor la JO 2020. Echipa lui Rădoi e pe ultimul loc. Calculele calificării s-au complicat

Duminica, 25 Iulie 2021, ora 15:43
10893 citiri

Echipa națională a României, antrenată de Mirel Rădoi, a jucat duminică, la Kashima, al doilea meci din turneul olimpic de la Tokyo, de la ora 14.00, împotriva formației din Coreea de Sud.

În prima etapă a grupei, România a învins Honduras (1-0), iar Coreea de Sud a pierdut cu Noua Zeelandă (0-1).

Din păcate, tricolorii au fost surclasați de adversari la toate capitolele, România fiind învinsă de Coreea de Sud cu un umilitor 4-0. De menționat faptul că echipa lui Rădoi a jucat întreaga repriză secundă în inferioritate numerică.

Tot duminică, Honduras a învins Noua Zeelandă cu 3-2, astfel că s-au complicat calculele calificării în sferturi. Toate cele patru echipe au acum câte trei puncte, dar România e pe ultimul loc, în condițiile în care primul criteriu de departajare este golaverajul.

Meciurile decisive, România - Noua Zeelandă și Honduras - Coreea de Sud vor avea loc miercuri.

Au marcat: M.Marin '27 (a), Lee Donggyeong '59, Lee Kangin '84 (p), '90.

0-1, min. 27: Marius Marin a trimis mingea în propria poartă în minutul 27, la o centrare a adversarilor;

0-2, min. 59. Lee Donggyeong a şutat la poartă de la peste 20 de metri, V. Gheorghe a plonjat în faţa balonului şi l-a deviat la colţul scurt;

0-3, min. 84: R. Grigore l-a faultat pe Seol în careu, iar Lee Kangin a transformat penaltiul dictat de arbitru;

0-4, min. 90: Lee Kangin a înscris cu un sut de la 15 metri, din poziţie centrală.

În minutul 45+1, Ion Gheorghe a fost eliminat, el primind al doilea cartonaş galben. El îl primise pe primul în minutul 25.

România: Aioani – Ghiţă, M. Marin, 4. Paşcanu – I. Gheorghe, Ciobanu (Florescu '76), Dulca (T. Băluţă '77), Boboc (R. Grigore '64) – Sefer (V. Gheorghe '56), G. Ganea (Sîntean '56), Dobre. Selecţioner: Mirel Rădoi;

Coreea de Sud: Song Bumkeun – Seol Youngwoo, Park Jisu, Jeong Taewook, Kang Yoonseong – Lee Donggyeong (Kim Jinkyu '79), Jeong Seungwon (Jung Seungwon '46), Won Dujae, Lee Dongjun (Song Mingyu '65) – Um Wonsang – Hwang Uijo (Lee Kangin '79. Selecţioner: Kim Hakbum.

Cartonaşe galbene: I. Gheorghe '25, '45, Paşcanu '67 / Jung Seung-Won '8;

Cartonaş roşu: I. Gheorghe '45.

Desfășurarea LIVE a meciului:

*Încă un gol în poarta României, 4-0.

*Penalty transformat de asiatici în minutul 84, este 3-0.

*2-0 pentru Coreea de Sud, in minutul 59, după un șut deviat decisiv de Valentin Gheorghe.

*Ion Gheorghe este eliminat în minutul 45.

*România ratează egalarea, la o lovitură liberă indirectă din interiorul careului.

*Autogol al căpitanului Maarius Marin în minutul 27, 1-0 pentru Coreea de Sud.

*0-0 în minutul 20, fără mari ocazii de gol.