Oltchim a invins pe Gyor si e aproape de finala Ligii Campionilor

Duminica, 01 Aprilie 2012, ora 19:15
7197 citiri

Campioana Romaniei la handbal feminin, Oltchim Ramnicu Valcea, a obtinut o victorie de exceptie in prima mansa a semifinalei Ligii Campionilor, scor 35-31 cu Gyor, romancele avand acum prima sansa de calificare in marea finala.

Intalnirea de la Valcea a inceput foarte bine pentru elevele lui Radu Voina, care s-au aparat bine si au punctat la aproape fiecare atac. O eliminare a Oanei Manea a taiat insa elanul romancelor si Gyor a preluat initiativa, distantandu-se pe tabela.

Partea a doua a primei reprize a fost una mizerabila pentru campioana Romaniei, careia nu i-a intrat mai nimic, in timp ce Amorim & Co. marcau la fiecare atac. Doar Hutupan a mentinut o diferenta acceptabila pe tabela la pauza, scorul fiind 17-13 in favoarea maghiarelor.

Repriza secunda a fost insa una perfecta. Oltchimul a jucat superb pe faza ofensiva si s-a aparat agresiv, provocand greseli ale adversarelor. Romancele au reusit sa intoarca rezultatul, distantandu-se chiar si la 6 goluri pe tabela de marcaj.

Odata cu apropierea fluierului de final, entuziasmul a scazut putin astfel ca jucatoarele de Gyor au izbutit sa reduca din diferenta de pe tabela.

Scorul final, 35-31, este unul care ne da mari sperante pentru returul de la Veszprem, Oltchim avand prima sansa la calificarea in marea finala.

Meciul Oltchim - Gyor a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

FINAL DE MECI !!! Victorie uriasa pentru Oltchim !!!

Min.59 Ada Nechita recupereaza balonul si inscrie cu un lob de exceptie.

Min.58 Ozel inscrie cu noroc si ne indreptam catre o mare victorie.

Min.58 Time-out cerut de Radu Voina. Antrenorul se concentreaza pe defensiva si pe spatiile lasate pentru Amorim si Loke.

Min.57 Inca un gol pentru Iulia Curea si ne distantam iarasi!

Min.56 ELIMINARE ! Unguroaicele raman in inferioritate pentru doua minute.

Min.55 Superb! Vizitiu inscrie si Hutupan o blocheaza pe Gorbicz pe atacul lui Gyor!

Min.53 Doua atacuri ratate de jucatoarele noastre permit Gyor-ului sa se apropie.

Min.51 Gol Mica Bradeanu si Oltchim se distanteaza din nou.

Min.51 Atacul nu mai merge asa de bine, insa Hutupan este incredibila in poarta si diferenta ramane pe tabela!

Min.49 O usoara relaxare in jocul nostru si unguroaicele isi revin.

Min.48 Ozel inscrie dupa o perioada de relativa seceta pentru romance.

Min.45 ELIMINARE ! Manea este trimsa pe banca de rezerve.

Min.45 Jucam perfect pe atac, inscrie si Oana Manea!

Min.44 Super gol reusit de Curea pe contraatac !

Min.42 Inca un gol pentru Valcea, Nechita este marcatoarea !!!

Min.42 ELIMINARE ! Amorim este trimisa si ea pe banca de rezerve.

Min.41 Curea puncteaza din nou de pe extrema. Parca este o alta echipa a Valcei in aceasta repriza!

Min.40 Bradeanu marcheaza exceptional, din nou in inferioritate!

Min.40 Gol in inferioritate prin Curea, Oltchim joaca perfect !!!

Min.39 ELIMINARE ! Din pacate, o noua eliminare in tabara noastra care rupe echilibrul. Avem insa 4 goluri avantaj.

Min.38 Inscrie si Ozel pe contra, Gyor este de nerecunoscut.

Min.37 Gol Oltchim !!! Patricia Vizitiu e de neoprit !

Min.36 Time-out cerut de antrenorul lui Gyor. Radu Voina le cere din nou elevelor sale sa stranga la Loke si Amorim.

Min.36 Inca un gol pentru Valcea, Vizitiu inscrie !!! Debut de vis pentru campioana Romaniei!

Min.36 Goooool Oltchim !!! Curea marcheaza pe contra !!!

Min.35 GOL Oltchim, Vizitiu inscrie cu o aruncare de pe picioare!

Min.34 Superb! Petkova inscrie din nou si Oltchim egaleaza in numai 4 minute !!!

Min.33 Inca un gol pentru Oltchim si revenim la un singur gol!

Min.33 Nechita inscrie dupa o pasa de vis a lui Hutupan!

Min.32 Vizitiu marcheaza si incepem din nou bine.

Min.31 Gol Oltchim! Ada Nechita reuseste primul gol al sau in aceasta semifinala.

Min.31 Incepe repriza secunda. Gyor marcheaza la primul atac.

__________

PAUZA !!!

Min.30 Lekic inchide tabela cu un gol fabulos!

Min.30 Time-out cerut de maghiari cu 7 secunde inainte de pauza. Radu Voina le explica jucatoarelor sa le marcheze pe Loke si Gorbicz.

Min.30 Maragarova inscrie!

Min.30 Din pacate, Gyor se distanteaza inca o data pe fondul unei erori a romancelor in ofensiva.

Min.28 Vizitiu reuseste sa inscrie si marcam pe contra, in inferioritate!

Min.27 ELIMINARE! Meirosu este trimisa pe banca doua minute.

Min.26 Meirosu puncteaza cu un sut de la 9 metri. Hutupan ne salveaza in defensiva si ne mentine in joc.

Min.24 Din pacate Anita Gorbicz intercepteaza balonul si inscrie pe contra. Gyor se distanteaza din nou.

Min.22 Amorim e cea mai buna jucatoare de pe teren, fara indoiala.

Min.21 Gol superb pentru Bradeanu. Ne apropiem pe tabela!

Min.20 Curea inscrie si ea, atacul pare ca si-a revenit.

Min.19 In sfarsit gol! Meirosu puncteaza cu un balon trimis perfect la vinclu.

Min.19 Amorim trece fara probleme prin defensiva noastra si inscrie.

Min.18 Radu Voina solicita time-out dupa ce Gyor s-a distantat la 3 goluri.

"Hai sa facem ceva central, sa miscam. Sa jucam cu pivotul. In aparare, unde e pivotul fetelor, cine o tine pe Loke?" - Radu Voina.

Min.18 Sunt deja 7 minute de cand Oltchim nu a inscris si Gyor se distanteaza pe tabela.

Min.14 Sala explodeaza dupa o interventie de senzatie a lui Hutupan. Din pacate, atacul nu merge.

INFO: In poarta Oltchimului intra Luminita Hutupan-Dinu.

Min.12 Gyor egaleaza la 6 in urma golului frumoasei Gorbicz.

Min.11 Gol superb Bradeanu, care inscrie cu un sut la vinclu! Ramanem cu un avantaj de doua goluri.

Min.9 ELIMINARE! Oana Manea este trimisa pe banca doua minute iar Elisei are sansa golului pe contra. Pasi!

Min.8 Inca un gol pentru Managarova pe contra!

Min.8 Contra rapida a Oltchimului si Managarova marcheaza!

Min.7 Gorbicz marcheaza si le aduce pe unguroaice in avantaj, insa Bradeanu egaleaza.

Min.6 Din pacate ratam doua atacuri consecutive, insa ne descurcam bine in defensiva.

Min.4 Dana Babeanu reuseste al doilea gol al ei in acest meci, transformand din nou un 7 metri scos de Manea.

Min.1 Babeanu deschide scorul transformand o aruncare de la 7 metri!

Min.1 A inceput meciul! Oltchim in atac!

INFO: Coregrafie impresionanta la Valcea, galeria prezentand un tricou urias al Oltchimului cu numele "Al 8-lea jucator".

Echipele:

OLTCHIM: Dinu, Tolnai, Knezovic - portari; Babeanu, Curea, Managarova, Nechita, Ardean, Farcau, Meirosu, Vetkova, Chirila, Manea, Ozel, Bradeanu, Vizitiu.

Antrenor: Radu Voina.

Gyor: Haraldsen, Palinger - portari; Toth, Planeta, Radicevic, Loke, Verten, Gorbicz, Kovacsics, Amorim, Orban, Hornyak, Gros, Lekic.

Antrenor: Karl Eric Bohn.

INFO: Returul va avea loc peste sase zile, in Ungaria.

Vizita președintele României, Klaus Iohannis, în Coreea de Sud. Vor fi semnate colaborări pe apărare și energie nucleară
Preşedintele Klaus Iohannis va efectua, săptămâna viitoare, de luni până miercuri, o vizită oficială în Republica Coreea, la invitaţia omologului său, Yoon Suk Yeol, informează...
PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
#Oltchim victorie Gyor, #Oltchim finala Liga Campionilor, #oltchim gyor live, #Oltchim Gyor Liga Campionilor, #Oltchim Liga Campionilor , #Liga Campionilor