Oltchim, victorie cu Hypo in Liga Campionilor

Duminica, 14 Octombrie 2012, ora 20:20
5468 citiri

Oltchim Ramnicu Valcea a debutat cu dreptul in editia 2012/2013 a Ligii Campionilor, elevele lui Jakob Vestergaard invingand in prima partida din Grupa A pe Hypo Viena, scor 30-25.

Chiar inaintea debutului in Champions League, campioana Romaniei a anuntat semnarea unui important contract de sponsorizare, banii urmand a asigura plata salariilor pentru sezonul in curs.

Intalnirea de la Valcea a inceput bine pentru fetele noastre, care au avut initiativa si au inscris in poarta austriecelor. Totusi, din minutul 8 a urmat o perioada mai putin fasta, de aproape 8 minute, in care Oltchim nu a marcat, permitandu-le adversarelor sa revina pe tabela.

Odata depasit momentul mai dificil, golurile au inceput sa curga in poarta lui Hypo, minutul 20 marcand intrarea in meci a Cristinei Neagu.

La pauza, campioana noastra a intrat cu un avantaj de numai 3 goluri, scor 15-12, desi putea sa aiba o diferenta mai confortabila.

Partea secunda a decurs oarecum similar, Oltchim avand cinci minute de forcing in care a inscris de 5 ori si nu a primit gol, distantandu-se decisiv si demoralizandu-le pe adversare.

Pana la final elevele lui Vestergaard nu au facut decat sa gestioneze avantajul de pe tabela.

Demna de remarcat a fost evolutia Katarinei Bulatovici, autoare a 10 goluri, o treime din totalul echipei. SI Cristina Neagu, aflata la a doua partida dupa lunga pauza cauzata de accidentare, a aratat o pofta de joc deosebita.

Meciul dintre Oltchim si Hypo a fost transmis in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

FINAL DE MECI !!!

Min.59 Gol Oana Manea si Oltchim ajunge la cifra de 30 de goluri inscrise.

TIME OUT cerut de antrenorul lui Oltchim.

Min.56 Actiune frumoasa a campioanei Romaniei finalizata de Ada Nechita.

Min.53 GOL Bulatovici, care ajunge la cota 10 in aceasta seara.

Min.52 Hypo inscrie cu greu desi se afla in superioritate. E greu de crezut ca Oltchim poate rata victoria.

TIME OUT solicitat de Vestergaard.

Min.49 Oana Manea este eliminata pentru doua minute iar austriecele inscriu de la 7 metri.

Min.49 Marcheaza si Bulatovici de la 7 metri!

TIME OUT cerut de antrenorul lui Hypo.

Min.48 Gol Cristina Neagu si Oltchim se desprinde in castigatoare.

Min.47 Bradeanu marcheaza si diferenta creste la 5 goluri!

Min.46 Oana Manea inscrie din nou de pe pivot. Se pastreaza o diferenta de 4 goluri in favoarea Oltchimului.

Min.42 Cele doua formatii merg cap la cap in aceste minute. Oana Manea este ultima care inscrie pentru noi, din pasa Cristinei Neagu.

Min.39 Momente ceva mai slabe pentru jucatoarele de la Valcea, care irosesc atac dupa atac.

Min.36 Dubla eliminare - Stanca, de la Oltchim, si Acimovici, de la Hypo.

Min.34 Inca un gol pentru Bulatovici, care se anunta a fi noua golghetera a Oltchimului.

Min.33 Bulatovici inscrie pentru Oltchim, insa Hypo da replica imediat.

Min.31 Barbosa recupereaza un balon si deschide repriza cu un gol frumos!

Min.31 Incepe repriza secunda !

__________________

Min.30 FINAL DE REPRIZA! Oltchim are un avantaj de 3 goluri, scor 15-12.

Min.28 O noua contra si marcheaza Ionela Stanca.

Min.27 Contra pentru Oltchim, inscrie Barbosa. 3 goluri diferenta pentru romance (14-11).

Min.26 Neagu inscrie din nou pentru Oltchim.

TIME OUT solicitat de Jakob Vestergaard.

Min.25 Gol Ionela Stanca din pasa lui Neagu! Hypo primeste o eliminare dupa interventia urata a lui Acimovici.

TIME OUT solicitat de antrenorul lui Hypo.

Min.23 Doua goluri rapide ale austriecelor si este restabilita egalitatea, 10-10.

Min.22 Contra a romancelor si Managarova puncteaza!

Min.21 GOL Cristina Neagu! Trage tare, la vinclu, fara speranta pentru portar!

Min.19 Cristina Neagu este trimisa pe parchet in uralele spectatorilor. Galeria Oltchimului are si un banner dedicat sportivei.

Min.19 Eliminare si la Oltchim, Barbosa fiind trimisa pe banca pentru doua minute.

Min.18 Bulatovici inscrie si ea si "scoate" o eliminare de doua minute la Hypo!

Min.16 GOL OLTCHIM! Barbosa marcheaza dupa 8 minute de "seceta" pentru campioana noastra.

Min.16 Inca un 7 metri pentru Hypo, dar Rodriguez trimite de aceasta data peste poarta. Scorul ramane egal, 6-6.

Min.15 La Oltchim a intrat Barbosa.

Min.15 Egaleaza Hypo dupa ce Ana Rodriguez marcheaza din 7 metri.

Min.15 ELIMINARE OLTCHIM: Bulatovici este trimisa pe banca pentru doua minute!

Min.14 Un nou atac irosit de Oltchim si Hypo are sansa de a egala din 7 metri. Navarro are o interventie superba si isi mentine echipa in avantaj.

Min.12 Momente bune ale celor de la Hypo, care se apropie la un gol.

Min.11 Din pacate, si Oltchim rateaza doua sanse de gol, Iulia Curea trimitand destul de slab din extrema.

Min.10 Silvia Navarro blocheaza foarte bine doua atacuri adverse. Atmosfera de la Valcea este superba.

Min.8 Bradeanu "scoate" un 7 metri iar Bulatovici transforma.

Min.7 Cartonas galben pentru do Nascimiento, de la Hypo.

Min.6 Al doilea gol pentru Marija Jovanovici si Oltchim este din nou in avantaj.

Min.4 Oltchim se mentine in frunte, un singur atac irosit pana acum de fetele noastre.

Min.2 Joc bun al campioanei Romaniei in aceste prime minute. Bulatovici inscrie, Silvia Navarro apara un atac al austriecelor.

Min.1 Oana Manea inscrie primul gol al intalnirii !!!

Min.1 Incepe meciul!!!

INFO: Sala din Valcea este arhiplina, jucatoarele noastre sunt prezentate in uralele fanilor!

INFO: Partida se disputa in Sala Sporturilor "Traian"

INFO: Inaintea meciului, campioana Romaniei a semnat un contract de sponsorizare cu OMV-Petrom, contract ce asigura bugetul pentru acest sezon.

Grupa A

Oltchim Rm. Vilcea (Romania)

Randers HK (Danemarca)

Hypo Viena (Austria)

Buxtehuder SV (Ger)

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#Oltchim Hypo Viena LIVE, #Oltchim Hypo Viena Liga Campionilor, #Oltchim Ramnicu Valcea Liga Campionilor rezultate , #Liga Campionilor