Oltchim rateaza dramatic calificarea in finala Ligii Campionilor

Joi, 11 Aprilie 2013, ora 21:25
30562 citiri

Oltchim Ramnicu Valcea a ratat calificarea in finala Ligii Campionilor la handbal feminin desi a castigat mansa retur cu Gyor, scor 25-24. Valcencele mai aveau nevoie de un singur gol pentru a accede in ultimul act.

Un meci dominat autoritar timp de 55 de minute a fost naruit din cauza impreciziei aparute pe final. Oltchim a avut un avantaj de sase goluri in minutul 50, insa a cedat lamentabil si a pierdut calificarea in ultimul minut.

In prima mansa, Gyor s-a impus la Bucuresti cu 24-22, astfel ca Oltchim mai avea nevoie de un singur gol pentru a ajunge in finala.

Inca din startul meciului, valcencele au inceput in tromba si au pus stapanire pe joc, atat pe teren cat si pe tabela. Jocul defensiv a fost ridicat la rang de arta, in timp ce pe contraatac Oana Manea a lovit decisiv cu fiecare ocazie.

Primul moment al desprinderii s-a produs in minutul 9, cand, profitand de eliminarea Anitei Gorbicz, valcencele au facut 5-2 dintr-o lovitura de la 7 metri transformata de Bulatovici.

Jucatoarele lui Gyor au incercat din rasputeri sa revina in meci, insa fetele lui Vestergaard au tinut cu dintii de avantajul de trei goluri.

Iar din minutul 18, acesta s-a marit la patru reusite (8-4) si totul mergea cum nu se putea mai bine, mai ales ca urmau doua minute in superioritate numerica.

Relaxarea valcencelor a fost taxata imediat de Gyor, care s-a apropiat la doua goluri desi juca in inferioritate, insa a fost doar un scurtcircuit intrucat Pineau, Jovanovici si oana Manea au sunat adunarea, iar la pauza scorul a fost 14-10 in favoarea Oltchimului.

Un mare merit l-a avut si portarul Silvia Navarro, care a avut sapte parade incredibile, din care au reiesit contraatacuri decisive.

Minunile din poarta au continuat si in partea secunda, insa la rampa a iesit si Alexandrina Barbosa, care a fost decisiva pe contraatac, finalizand cu sange rece fiecare situatie in care a fost implicata.

Performanta ce se interzerea a starnit o stare de nervozitate in jocul defensiv, astfel ca in primele 15 minute din partea secunda am avut patru eliminate.

Efortul suprauman al valcencelor a facut insa ca avantajul sa creasca din minutul 49, cand o bomba trimisa de Bulatovici s-a oprit in vinclu pentru un avantaj de sase goluri, 22-16.

Finalul a fost, insa, plin de emotii si a culminat tragic. Vestergaard a solicitat time-out pentru a le cere valcencelor sa joace in defensiva, iar de aici s-a naruit totul.

In plan ofensiv, jucatoarele noastre s-au precipitat, iar singura care si-a asumat riscuri a fost Bulatovici. In schimb, jocul defensiv s-a prabusit si nici macar Navarro nu a mai putut face nimic pentru a stopa tavalugul maghiar.

Oltchim ramane doar cu gustul unei victorii amare, scor 25-24, ce nu-i permite accederea in cea de-a doua finala a Ligii Campionilor din istorie.

In finala, Gyor va intalni castigatoarea duelului dintre Larvik si Krim Mercator, ce se va disputa sambata. In prima mansa, Krim a castigat cu 24-22.

Marcatoare:

Gyor: Loke 4 goluri, Radicevici 4, Lekici 4, Gorbicz 3, Kovacsics 3, Amorim 3, Redei-Soos 2, Szepesi 1

Oltchim: Barbosa 5 goluri, Manea 5, Pineau 4, Bulatovici 3, Managarova 3, Meirosu 2, Bradeanu 1, Nechita 1, Jovanovici 1.

GYOR - OLTCHIM 24-25

60 - Final de meci! Gyor se califica in finala Ligii Campionilor!

59 - Loke inscrie si scorul este 24-25! Inca 40 de secunde!

59 - Bulatovici inscrie, mai avem un minut si jumatate de chin! 25-23 scor de calificare!

59 - Gyor inscrie din sapte metri prin Gorbicz.

58 - Bulatovici face pasi si gazdele au posesia!

56 - Radicevici inscrie din nou si scorul este 22-24.

55 - Radicevici inscrie de pe extrema si Gyor se apropie la trei goluri, scor 21-24.

54 - Gyor inscrie pe contraatac si scorul este 24-20.

52 - Oltchim poate castiga si la doua goluri pentru a merge in finala!

52 - Gyor inscrie din 7 metri prin Kovacici.

52 - Barbosa patrunde inca o data in forta si inscrie pentru 24-18.

51 - Szepes inscrie cu bolta pentru gazde, scorul devine 18-23.

50 - Au si unguroaicele o eliminata, Amorim. Sapte metri pentru Oltchim, iar Meirosu face 23-17!

50 - Loke inscrie pentru 17-22, iar Pineau este eliminata!

49 - Bulatovici arunca superb de la peste 11 metri, direct in vinclu, si conducem cu 22-16!!!

49 - Silvia Navarro apara o lovitura de la 7 metri trimisa de Gorbicz!

47 - Pineau arunca puternic de la distanta si conducem cu 21-16! Suntem aproape de finala!

46 - Managarova face 20-16 dupa o faza spectaculoasa, pe care Gyor n-a inteles-o!

46 - Gyor inscrie cu noroc prin Radicevici. Mingea loveste bara, spatele Silviei Navarro si apoi intra in porta.

45 - Irosim un atac, iar Jovanovici este eliminata pentru o mana aplicata pe gatul unei adversare de la Gyor.

43 - Scapam din nou pe contraatac prin Barbosa si punctam pentru 19-15!!!

40 - Gyor inscrie din 7 metri prin Gorbicz.

39 - Barbosa scapa pe contraatac si puncteaza pentru 14-18!

38 - Radicevici puncteaza pentru gazde, scorul este 14-17.

37 - Bulatovici este eliminata pentru 2 minute, jucam in inferioritate.

36 - Loke inscrie de pe semicerc si se resimte, scorul este 13-17.

35 - Barbosa arunca foarte puternic si conducem cu 17-12!

35 - Gyor puncteaza din 7 metri prin Gorbicz.

34 - Oana Manea este eliminata pentru doua minute.

33 - Managarova inscrie pe contraata si avem 16-11! Conducem pentru prima data cu cinci goluri!

32 - Oana Manea marcheaza pentru a cincea oara in acest meci si conducem cu 15-11!

31 - Lekic inscrie primul gol din partea secunda, scorul devine 11-14.

30 - Se reia jocul!

30 - Pauza, Oltchim conduce cu 14-10, diferenta ce ne permite calificarea in finala. Urmeaza 30 de minute de foc!

29 - Navarro are inca o interventie fabuloasa. Portarul Oltchimului e omul primei reprize!!!

29 - Oltchim inscrie prin Oana Manea dupa o actiune prelungita de atac, 14-10 pentru romance!

27 - Aruncare bomba a lui Jovanovici si Oltchim conduce cu 13-10!!!

27 - Oltchim marcheaza din 7 metri prin Meirosu.

26 - Soos surprinde defensiva Oltchimului si puncteaza pentru 10-11.

25 - Pineau arunca superb in vinclu si scorul este 9-11.

24 - Lekici inscrie pentru Gyor si scorul este 9-10. Mai avem un singur gol in fata.

22 - Soos face sah mat apararea Oltchimului si puncteaza pentru 8-10.

22 - Pineau recupereaza excelent dupa o minge trimisa in bara si inscrie pentru 7-10.

21 - Pineau arunca puternic din 9 metri, insa rateaza.

20 - Gyor puncteaza pentru 7-9.

20 - Maragarova marcheaza cu noroc pentru Oltchim, scorul devine 6-9.

19 - Lokici inscrie pentru Gyor, mai primim inca un gol desi avem un om in plus.

19 - Gyor ne inscrie in inferioritate numerica, scorul devine 5-8!

18 - Barbosa patrunde in viteza si inscriem pentru 8-4, pentru prima data un avantaj de patru goluri! Avem si superioritate numerica pentru urmatoarele doua minute.

16 - Pineau arunca desi este jenata si conducem cu 7-4!

14 - Bulatovici rateaza din 7 metri!

14 - Avem 7 metri si superioritate, Radicevici este eliminata.

11 - Gorbicz inscrie din 7 metri, scorul devine 4-6.

11 - Meirosu este eliminata, Gyor are un nou 7 metri.

11 - Oana Manea da din nou lovitura pe contraatac, conducem cu 6-3!

10 - Gyor inscrie din 7 metri prin Kovacici.

9 - Bulatovici inscrie din 7 metri, avem 5-2!

9 - Gorbicz este eliminata pentru 2 minute

8 - Mica Bradeanu arunca puternic de la noua metri si inscrie.

7 - Amorim inscrie pentru Gyor, scorul este 2-3.

6 - 2 minute de inferioritate pentru Oltchim, Pineau este eliminata!

6 - Un nou contraatac pentru Oltchim, Oana Manea arunca puternic in vinclu si inscrie pentru 3-1!

4 - Oana Manea inscrie cu o scarita pe contraatac!

3 - Amorim inscrie primul gol al gazdelor, scorul este 1-1.

3 - Bulatovici arunca pe langa poarta de la semi-inaltime.

1 - Recuperam o minge si plecam pe contraatac, iar Ada Nechita inscrie primul gol al meciului!

1 - Incepe meciul!

In prima mansa, Gyor s-a impus cu 24-22 la Bucuresti.

Inaintea meciului, fanii romani si cei maghiari l-au omagiat pe Marian Cozma.

Meciul este televizat de postul Digi Sport 1.

Oltchim este sustinuta la Veszprem de un grup de 75 de suporteri. Gyor are parte de sprijinul a 5.000 de maghiari.

Gyor nu a mai fost infranta pe teren propriu de doi ani, astfel ca misiunea valcencelor se anunta extrem de dificila.

Valcencele nu s-au antrenat in ziua meciului, preferand o sedinta de vizionare a adversarelor.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Gyor Oltchim semifinale, #Gyor Oltchim handbal, #Gyor Oltchim, #Gyor Oltchim Liga Campionilor, #semifinala Gyor Oltchim, #infrangere Oltchim Gyor , #Liga Campionilor