Oltchim, victorie amara in Liga Campionilor

Duminica, 17 Martie 2013, ora 19:32
14746 citiri

Oltchim Ramnicu Valcea a castigat cu 23-20 intalnirea disputata duminica seara, pe teren propriu, cu Krim Ljubljana, in ultima etapa a Grupei II Principala din Liga Campionilor.

Campioana Romaniei, deja calificata in semifinale, avea nevoie de o victorie la patru goluri (cu mai putin de 24 goluri primite) pentru a termina grupa pe primul loc si a evita puternica formatie maghiara Gyor. Din pacate au fost doar trei goluri diferenta pe tabela la finalul partidei si ne asteapta astfel o confruntare dura in penultimul act al celei mai importante competitii intercluburi din Europa.

O victorie amara, dar totusi o victorie care aduce razbunarea valcencelor pentru infrangerea din tur si o victorie care arata ca Oltchim e in forma si poate spera la castigarea trofeului.

Incurajate frenetic de un public fantastic, fetele lui Jakob Vestergaard au inceput insa greu partida, iar la pauza erau conduse cu 12-9. Repriza secunda a fost insa in totalitate a Oltchimului, care a fost la un pas de a obtine victoria la diferenta dorita.

In cealalta semifinala se vor intalni invinsa de azi, Krim, cu Larvik (Norvegia).

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Oltchim Ramnicu Valcea si Krim Ljubljana, din ultima etapa a grupelor Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

FINAL: Oltchim - Krim 23-20

min.59 - Bulatovici inscrie. Mai avem nevoie de un gol!

min.59 - TIME OUT cerut de antrenorul lui Krim.

min.58 - Bulatovici inscrie si Oltchim are doua goluri in fata

min.57 - TIME OUT cerut de Jakob Vestergaard.

min.57 - Gol marcat de Krim.

INFO: Avand in vedere scorul, Oltchim poate obtine primul loc si daca invinge la patru goluri, cu conditia ca-n dreptul oaspetelor sa fie mai putin de 24 de goluri. Reamintim ca-n tur Krim s-a impus cu 28-24.

min.53 - Jovanovici rateaza o aruncare de la 7 metri.

min.53 - Eliminare de doua minute in tabara lui Krim.

min.53 - Slovenele se apropie la doua goluri.

min.52 - Krim marcheaza si diferenta e de trei puncte in favoarea noastra.

min.51 - Pineau marcheaza pe contraatac.

INFO: Antrenorul Oltchimului, Jakob Vestergaard, protesteaza si primeste un cartonas galben.

min.49 - Managarova, eliminata doua minute.

min.49 - Farcau rateaza de la 7 metri.

min.48 - Inscrie Krim, dar imediat puncteaza si Farcau.

min.47 - Faza superba a fetelor noastre, incheiata cu golul Ramonei Farcau.

min.47 - Krim rateaza o aruncare de la 7 metri.

min.46 - Farcau inscrie de la 7 metri.

min.43 - Managarova inscrie si Oltchim preia din nou conducerea.

min.42 - Manea egaleaza la 16!

min.41 - Jovanovici inscrie si ne apropiem la doar un gol.

min.40 - Gol marcat de Managarova.

min.40 - O noua eliminare pentru Krim, care raman in doar 4 jucatoare acum.

min.39 - Farcau puncteaza din nou de la 7 metri.

min.39 - Eliminare in tabara slovenelor.

min.38 - Gol din extrema reusit de Krim.

min.36 - Manea inscrie de pe pivot.

min.35 - Krim, de neoprit pe atac.

INFO: Reamintim ca Oltchim are nevoie de o victorie la minim cinci goluri pentru a termina prima in grupa.

min.33 - Primul gol pentru Bulatovici in aceasta partida.

min.32 - Un nou gol pentru oaspete, care au acum un avand de patru goluri.

min.32 - Farcau da replica imediat.

min.31 - Slovenelor le apartine primul gol al reprizei.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------------

PAUZA: Oltchim - Krim 9-12

min.29 - Krim se duce la trei goluri diferenta.

min.28 - Slovenele puncteaza din nou.

min.27 - Farcau, gol de la 7 metri.

min.26 - Krim, dezlantuita in ultimele minute.

min.25 - Un nou gol pentru Krim.

min.25 - Managarova inscrie dupa aproape 10 minute in care valcencele n-au mai punctat.

min.24 - Al cincilea gol consecutiv pentru Krim, care preia conducerea.

min.23 - Slovenele egaleaza pe contraatac.

min.21 - Farcau, eliminata doua minute.

min.21 - Krim inscrie pentru a treia oara consecutiv.

min.20 - TIME OUT cerut de Jakob Vestergaard.

min.20 - Oaspetele inscriu de la 7 metri.

min.18 - Krima marcheaza cu o aruncare de la distanta.

min.18 - Farau inscrie de la 7 metri.

min.17 - Manea obtine un 7 metri si o noua eliminare in randul slovenelor.

min.16 - TIME OUT cerut de antrenorul lui Krim.

min.15 - Managarova face 6-3.

min.14 - O noua eliminare de doua minute in tabara celor de la Krim.

min.12 - Inca un gol pentru Manea.

min.11 - Manea duce Oltchimul pentru prima oara in avantaj in aceasta partida.

min.9 - Bradeanu inscrie cu o aruncare superba.

min.9 - Oaspetele trec din nou in avantaj.

min.8 - Bradeanu egaleaza, dupa ce Silvia Navarro a avut o noua interventie miraculoasa.

min.7 - Bulatovici rateaza aruncarea de la 7 metri.

min.7 - Managarova obtine o lovitura de la 7 metri, plus o eliminare de doua minute in tabara slovenelor.

min.6 - Oltchim inscrie in sfarsit! Managarova a marcat primul gol al valcencelor!

min.2 - Tot Krim marcheaza si golul doi, dupa ce Oltchim si-a ratat atacul.

min.1 - Slovenele deschid scorul cu o aruncare de la distanta.

ora 18:05 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Partida are loc la Ramnicu Valcea si e transmisa in direct de Digi Sport 1.

INFO: Oltchim e deja calificata in semifinalele Ligii Campionilor, insa partida cu Krim e importanta pentru stabilirea clasarii finale in grupa.

INFO: Pentru a termina pe primul loc in grupa si a o evita astfel in semifinale pe Gyor, valcencele au nevoie de o victorie cu minim 5 goluri diferenta.

INFO: Clasamentul inaintea acestui meci:

1. Krim - 8 puncte (5 jocuri)

2. Oltchim - 6 puncte (5 jocuri)

------------------------

3. Ferencvaros - 6 puncte (6 jocuri)

4. Zvezda - 2 puncte (6 jocuri)

INFO: In semifinale, Oltchim va intalni Gyor (daca va termina grupa pe locul secund) sau Larvik (daca va termina grupa pe primul loc).

INFO: In tur, in Slovenia, gazdele s-au impus cu 28-24.

Sezonul trecut, Oltchim a terminat pe locul 3 in Liga Campionilor.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Oltchim victorie Krim, #Oltchim Gyor semifinala Liga, #LIVE Oltchim Krim, #Oltchim Krim in direct, #Oltchim Krim Liga Campionilor , #Liga Campionilor