Steaua a pierdut meritat cu Lyon

Marti, 21 Octombrie 2008, ora 23:35
12167 citiri

Steaua a pierdut marti seara, scor 3-5, intalnirea cu Olympique Lyon, din Grupa F a Ligii Campionilor.

In fata a 20 de mii de spectatori, Steaua a "reusit" sa incaseze 5 goluri de la o echipa cu cel putin 2 clase peste ea.

Cu un prim 11 aproape ideal, Steaua lui Lacatus a inceput meciul fantastic, inscriind doua goluri in primele 11 minute, prin Arthuro (min.8), care a marcat cu capul in urma unei centrari a lui Ogararu, si prin Goian, acesta marcand tot cu capul, dupa un corner executat de Nicolita.

Insa dupa golul doi, Steaua a inceput sa semene cu nationala Romaniei in meciul cu Franta si s-a bagat la "cutie", pentru a incerca sa pastreze avantajul luat. Ca si Piti, si Lacatus s-a inselat.

Primul gol al francezilor a venit in mintul 23, cand Keita, dintr-o pozitie suspecta de offside, a prins un voleu superb de la 15 metri.

Peste 10 minute, peste numeroase ocazii de gol ratate de lyonezi, peste numeroase greseli facute de Petre Marin si Semedo, trupa lui Claude Puel a reusit egalarea, prin cel mai bun jucator al lor, Benzema, care a reluat cu capul in plasa portii lui Zapata, nestingherit, din interiorul careului, o centrare venita de pe dreapta, de la Grosso.

Cand lumea se pregatea de pauza, Steaua a sclipit din nou (min.45), tot in urma unui corner executat de acelasi Nicolita, Ovidiu Petre marcand tot cu capul.

Repriza a doua a semanat la perfectie cu cea de la Constanta, Steaua aplicand tactica "nationalei" lui Piturca, aceea de a nu trece de jumatatea terenului.

In acest fel, era doar o chestiune de timp pana cand urma sa vina egalarea, care s-a produs in minutul 69. Nou-intratul Fred a inscris dintr-o pasa a lui Toulalan, care l-a pus mai intai in genunchi pe Ghionea. In prealabil, in teren isi facuse aparitia Toja, care avea sa contribuie si el la golul de 3-3.

Dupa numai doua minute, Lyon avea sa treaca in avantaj, cand Benzema l-a invins pe Zapata cu o reluare din 15 metri, dupa o lovitura libera executata de Juninho.

Vazand ca sunt condusi, elevii lui Marius Lacatus au iesit la joc, incercand egalarea, pe care au fost foarte aproape s-o produca in minutul 85, prin Dayro Moreno, insa portarul oaspetilor, Lloris, a fost la post.

In prelungirile meciului, francezii au pus "cireasa pe tort", marcand cel de-al cincilea gol prin acelasi Fred, care l-a invins pe Zapata din doua incercari, dupa o pasa primita de la tanarul Mounier.

3-5 si sansele Stelei de a se mai califica in optimile de finala ale Ligii au scazut drastic.

In celalalt meci al grupei, Bayern a castigat meciul cu AC Fiorentina, scor 3-0, si clasamentul Grupei F dupa 3 etape se prezinta astfel: 1. Bayern - 7 pct, 2,. Lyon - 5 pct, 3. AC Fiorentina - 2 pct, 4. Steaua - 1 pct.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Steaua si Olympique Lyon, din Grupa F a Ligii Campionilor.

Desfasurarea meciului:

min.90+3 - FINALUL MECIULUI !!!

min.90+3 - Mounier trece pe langa golul 6.

min.90+2 - GOL LYON !!! Fred marcheaza din interiorul careului, in urma unei pase a lui Mounier !!!

min.90 - Trei minute de prelungire.

min.87 - Ultima schimbare la Lyon: iese Juninho, intra Kallstrom.

min.85 - Makoun suteaza frumos peste poarta lui Zapata.

min.83 - Mare ocazie a "ros-albastrilor"! Lloris a retinut sutul din 5 metri al lui Dayro Moreno!

min.81 - Schimbare si la francezi: intra Mounier, iese Benzema.

min.81 - Ultima schimbare la Steaua: iese Lovin, intra Kapetanos.

*Toja nu cred ca a jucat vreo minge bine. Nici macar o pasa simpla.

min.77 - Nicolita centreaza, Arthuro reia din interiorul careului, insa pe langa poarta.

*Steaua incearca sa restabileaza egalitatea, insa cu greu reuseste sa ajunga la poarta francezilor.

min.71 - GOL LYON !!! Benzema o aduce in avantaj pe Lyon, dupa ce a reluat in poarta de la 15 metri !!!

*Lacatus si-a facut-o cu mana lui: Toja a gresit patru mingi din tot atatea jucate.

min.69 - GOL LYON !!! Nou-intratul Fred inscrie dintr-o pasa a lui Toulalan !!!

min.67 - Prima schimbare la Lyon: iese Keita, intra Fred.

min.65 - O noua schimbare la Steaua: iese Semedo, intra Toja. Slab meci facut de jucatorul venit in aceasta vara de la CFR Cluj.

*Ca si Petre Marin, Semedo pare si el din alt film.

min.60 - Goian trimite din nou cu capul, insa retine Lloris. Tot in urma unui corner executat de Nicolita.

*Ovidiu Petre este ovationat de tot stadionul.

min.57 - Prima schimbare la Steaua: intra Ghionea, iese Ovidiu Petre, care acuza o accidentare.

*Lyon s-a instalat in jumatatea Stelei.

min.52 - Makoun suteaza de la 16 metri, iar Zapata retine in doi timpi.

min.50 - Zapata intervine miraculos cu piciorul si scoate un sut bomba a lui Benzema, de la 16 metri.

min.48 - Din 12 metri, Ederson trimite peste poarta, in urma unei alte faze suberbe a francezilor.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE !!!

------------------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

min.45 - Un singur minut de prelunigre.

min.45 - GOOOOOOOOOLLLLLLLLLLL STEAUA !!! Gol marcat cu capul de Ovidiu Petre tot in urma unui corner excutat de acelasi Nicolita !!!

min.44 - Lovin, din interiorul careului advers, suteaza intr-un adversar si mingea iese in corner.

min.43 - Goian il blocheaza excelent pentru Ederson.

min.42 - Arthuro cade in careu, insa prea usor pentru a primi penalti.

min.40 - Ogararu il deposedeaza in ultimul minut pe Benzema.

*Petre Marin e din alt film!

*Incredibil cum Benzema a fost lasat singur in careul de 6 metri al Stelei si cum Grosso a fost lasat sa-si aranjeze mingea timp de 20 de secunde. Steaua e groggy !!!

min.33 - GOL LYON !!! Benzema inscrie cu capul dintr-o centrare a lui Grosso !!!

*Dupa un inceput fantastic de meci, Steaua este atacata de Lyon cu toate liniile.

min.30 - Lyon trece pe langa egalare !!! Ederson centreaza in careu, iar Keita trage pe langa poarta din 5 metri !!!

INFO: In celalalt meci al grupei, Bayern Munchen - AC Fiorentina 2-0 (Klose '4, Schweinsteiger '26) - minutul 30.

min.28 - Galben pentru Toulalan.

min.24 - Acelasi Keita trece pe langa egalare, dar sutul sau, de la marginea careului, este scos fantastic de Zapata.

min.23 - GOL LYON !!! Keita inscrie cu un voleu superb de la 15 metri !!!

min.19 - Galben pentru Nicolita.

min.18 - Zapata intervine salvator la un sut trimis de Benzema, de la 18 metri.

min.16 - Dayro Moreno, din prima, de la 16 metri perpendicular dreapta, suteaza pe langa poarta adversa.

*Fantastic inceput de meci pentru "ros-albastri" !!!

min.11 - GOOOOOOOOOLLLLLLLLLLL STEAUA !!! Goian inscrie cu capul in urma unui corner executat de Nicolita !!!

INFO: Primul gol marcat de Steaua in Grupa F a Ligii Campionilor.

min.8 - GOOOOOOOOOLLLLLLLLLLL STEAUA !!! Arthuro marcheaza cu capul, dupa o centrare a Ogararu !!!

min.2 - Semedo cade dupa un duel cu Cris, insa arbitrul considera ca mijlocasul stelist a simulat.

INCEPUTUL MECIULUI !!!

INFO: Rezervele Stelei in aceasta seara sunt: Cernea, Golanski, Ghionea, Tiago, Szekely, Toja si Kapetanos.

Echipele:

STEAUA: Zapata - Ogararu, Goian, Radoi, Marin - Lovin, Ov.Petre - Semedo, Dayro Moreno, Nicolita - Arhuro.

Antrenor: Marius Lacatus.

LYON: Lloris - Reveillere, Boumsong, Cris, Grosso - Juninho, Makoun, Toulalan, Ederson - Keita, Benzema.

Antrenor: Claude Puel.

Arbitru: Grzegorz Gilewski (Polonia)

Arbitri asistenti: Maciej Wierzbowski si Rafal Rostkowski (Polonia)

Arbitru de rezerva: Jaroslaw Zyro (Polonia)

Delegat UEFA: Arno Sargsyan (Armenia)

Observator UEFA: Nikolay Levnikov (Rusia)

Intalnirea are loc pe stadionul Steaua din Capitala.

Gestul cu degetul care a calificat-o pe Real Madrid în semifinalele Ligii Campionilor VIDEO
Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Manchester City cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, miercuri seara, în deplasare,...
S-a deslușit misterul. Cine l-a sfătuit pe portarul Realului să nu se arunce la penalty VIDEO