Home > Personalitati > Olympique Marseille > Cupa Ligii Frantei
Brandao, trefla purtatoare de noroc pentru Olympique Marseille

Joi, 16 Februarie 2012, ora 15:24

Olympique Marseille / Cupa Ligii Frantei

Se spune ca atunci cand Brandao gaseste drumul spre plase, OM nu pierde niciodata. Incepand cu revenirea sa la clubul phoceen, atacantul brazilian a inscris 29 de goluri. In felul acesta a permis echipei sale sa adune in palmares 21 de victorii si sa dobandeasca cel de-al treilea trofeu in Cupa Ligii Frantei. In afara de aceasta constanta izbitoare, fostul jucator al lui Sahtior Donetsk, imprumutat la Gremio si cerut apoi de antrenorul lui Olympique Marseilee, Didier Deschamps, de luna trecuta, dovedeste de fiecare data o eficacitate uimitoare. A marcat de doua ori, miercuri, in disputa cu Bourg-Peronnas (3-1) in Cupa Ligii Frantei, de la intoarcerea sa la OM, brazilianul a marcat 5 goluri in 6 partide disputate mergand astfel in ritmul unui gol, la fiecare 78 minute. Cu un as de trefla ca el, Olympique Marseiile isi poate freca mult timp mainile de satisfactie.

Olympique Marseille a castigat Cupa Ligii Frantei

Duminica, 28 Martie 2010, ora 11:31

Olympique Marseille a castigat, sambata seara, Cupa Ligii Frantei, dupa ce a castigat finala de pe Stade de France, scor 3-1, in fata lui Girondins Bordeaux. Pentru echipa lui Didier Deschamps, acesta a fost primul trofeu castigat dupa o pauza de 17 ani, precedentul fiind cel al Ligii Campionilor, din 1993. Golurile lui Olympique Marseille au fost reusite de Diawara 61, Valbuena '67 si...

Marseille eliminata in optimile Cupei Frantei de o echipa de amatori

Joi, 20 Martie 2008, ora 09:21

US Carquefou, echipa din liga a cincea franceza, la care evolueaza si romanul Marius Anita, a reusit marea surpriza a optimilor de finala in Cupa Frantei, eliminand-o pe mult mai celebra Olympique Marseille. Formatia de amatori, dintr-un orasel nu departe de Nantes, a eliminat-o miercuri seara din Cupa pe Olympique Marseille, formatie care a evoluat in acest sezon in Liga Campionilor, dupa...