Otelul, invinsa si de Benfica in Liga Campionilor

Marti, 27 Septembrie 2011, ora 23:37
9326 citiri

Campioana Romaniei, Otelul Galati, a pierdut si cea de-a doua partida disputata in grupele Champions League, fiind invinsa, pe National Arena, cu scor 0-1, de gruparea portugheza Benfica Lisabona.

Singurul gol al meciului si primul din istoria noului Stadion National a fost marcat in prima repriza de Bruno Cesar.

In fata unor tribune aproape goale, cu numai 7.000 de spectatori, Otelul Galati a practicat un joc modest, fotbalistii pregatiti de Dorinel Munteanu avand o prima repriza foarte slaba, fara ocazii de poarta, dar cu multe greseli in zona mediana.

Moldovenii au reusit sa blocheze atacurile nu foarte stralucite ale lusitanilor doar pana in minutul 41, cand Brunos Cesar a primit o pasa perfecta de la Gaitan si a inscris cu un sut plasat pe sub portarul Grahovac.

Daca in prima repriza au stat mai mult in defensiva, in partea a doua galatenii si-au creat mai multe faze in apropierea careului advers, fara a se ridica insa peste nivelul fotbalului prestat de portughezi.

Grahovac a salvat campioana in alte trei randuri, parand suturile expediate de Brunos Cesar, Maxi Pereira si Cardozo, in timp ce goalkeeperul Benficai s-a remarcat in ultimul minut de joc, cand campioana Romaniei putea obtine un punct nesperat.

Artur a respins in extremis sutul puternic al lui Frunza, balonul a ajuns in marginea careului la Perendija, dar acesta nu a gasit spatiul portii, trimitand alaturi.

Otelul Galati a bifat astfel cea de-a doua infrangere din tot atatea posibilie in Liga Campionilor si ocupa ultima pozitie in Grupa C, cu zero puncte.

In cealalta partida a serii, Manchester United, formatie care va veni pe National Arena la 18 octombrie, a obtinut doar o remiza, pe teren propriu, scor 3-3, cu formatia elvetiana FC Basel.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea meciului dintre Otelul Galati si Benfica Lisabona, contand pentru cea de-a doua etapa a grupelor Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

Final de meci! Otelul pierde si cea de-a doua partida din grupele Ligii Campionilor!

Min.90 Ratari incredibile ale echipei lui Dorinel Munteanu! Sutul lui Frunza este respins in fata de Artur, balonul ajunge la Perendija, dar acesta trimite pe langa poarta.

Min.89 Sergiu Costin este avertizat.

Min.87 Punosevac intra tare la Garcia si primeste cartonasul galben.

Min.82 Ultima schimbare la Benfica: Ruben Amorim intra in locul autorului golului din prima repriza, Bruno Cesar.

Min.81 Ocazie marepentru portughezi! Cardozo reia cu capul din centrul careului, insa Grahovac este atent si retine.

Min.78 Schimbare la oaspeti: Rodrigo il inlocuieste pe Gaitan.

INFO - Rasturnare incredibila de situatie la Manchester! FC Basel a trecut la conducere dupa ce Frei a marcat pentru a treia oara (minutul 76). Reamintim ca englezii conduceau cu 2-0 la pauza.

Min.74 Maxi Pereira isi incearca norocul de la distanta, dar nu nimereste poarta.

Min.73 Viglianti trage slab pe langa poarta.

Min.70 Ultima schimbare la galateni: Punosevac intra in locul lui Pena.

Min.67 Grahovac intervine senzational la un sutul de la distanta al lui Bruno Cesar.

INFO - In celalalt meci al grupei, FC Basel a egalat la 2 in doar doua minute pe Old Trafford, prin dubla lui Frei.

Min.65 Inca o schimbare la gazde: Sorin Frunza ii ia locul lui Bus.

Min.63 Schimbare la Benfica: Nolito intra in locul lui Saviola.

Min.61 Ocazie mare pentru galateni! Filip suteaza surprinzator, Artur respinge, iar balonul ajunge la Antal, care suteaza pe langa poarta.

Min.59 Lusitanii mentin posesia si paseaza la mijlocul terenului.

Min.54 Grahovac retine sutul lui Emerson.

Min.48 Giurgiu suteaza din marginea careului, dar balonul trece pe langa poarta.

Min.46 Dorinel Munteanu a efectuat prima schimare la pauza: Viglianti a intrat in locul lui Ibeh.

Incepe repriza secunda!

--------------------------------

Final de prima repriza!

Min.44 Galatenii obtin o lovitura libera in jumatatea adversa, dar portughezii indeparteaza pericolul.

Min.41 Gol Benfica! Gaitan paseaza pentru Bruno Cesar, care scapa singur cu portarul galatean si inscrie cu un sut plasat!

Min.40 Grahovac retine cu emotii un sut al lui Saviola de la 18 metri.

Min.36 Ibeh primeste in marginea careului advers, dar tine prea mult de balon si este deposedat.

Min.33 Pericol la poarta lui Grahovac! Gaitan scapa singur pe dreapta in careu si poate suta, dar alege sa paseze si gazdele intercepteaza.

Min.29 In cealalta partida a grupei, Manchester United conduce FC Basel cu 2-0, ambele goluri fiind inscrise de Welbeck.

Min.26 Ibeh patrunde pe dreapta si paseaza spre Antal, dar portughezii intercepteaza.

Min.25 Grahovac iese din nou si retine o centrare.

Min.21 Galatenii il cauta pe Costin in careu la o lovitura libera, dar lusitanii resping.

Min.18 Grahovac iese din poarta si boxeaza o centrare venita de pe stanga.

Min.17 Perendija il blocheaza excelent pe Pereira si recupereaza balonul.

Min.12 Galatenii resping gresit la un corner, mingea ajunge la Gaitan, dar sutul acestuia ocoleste buturile portii lui Grahovac.

Min.11 Witsel intercepteaza si trage puternic, dar sutul este deviat si trece putin pe langa poarta.

Min.10 Bus centreaza de pe flancul drept, dar balonul ajunge in posesia oaspetilor.

Min.5 Portughezii preseaza in jumatatea galatenilor.

Min.3 Galatenii incearca o prima faza de atac, dar constructia este blocata la mijlocul terenului.

Incepe partida!

INFO - Tribunele sunt destul de goale, doar aproximativ 7.000 de spectatori prezenti pe cel mai mare stadion din Romania.

INFO - Se intoneaza imnul Ligii Campionilor in premiera pe National Arena.

INFO - Cele doua formatii au patruns pe teren.

Otelul Galati: Grahovac - Skubici, Sg. Costin, Perendija, Z.Ljubinkovici - Giurgiu, I. Filip - Antal, Ibeh, L.Bus - Pena;

Rezerve: Branet, Sirghi, Benga, Frunza, Neagu, Viglianti, Punosevac;

Antrenor: Dorinel Munteanu;

Benfica Lisabona: Artur - Maxi Pereira, Luisao, Garay, Emerson - Javi Garcia - Witsel, Bruno Cesar, Gaitan - Saviola, Cardozo;

Rezerve: Eduardo, Jardel, Ruben Amorim, Nolito, Aimar, Matici, Rodrigo;

Antrenor: Jorge Jesus.

In prima etapa, Otelul a pierdut mieciul jucat in deplasare cu FC Basel, scor 1-2. Inainte de disputarea partidelor de marti seara, clasamentul Grupei C din Champions League arata astfel:

1. FC Basel 3 puncte

2. Manchester United 1 punct

____________________________

3. Benfica Lisabona 1 punct

----------------------------

4. OTELUL GALATI 0 puncte

Celalalt meci al grupei se disputa pe Old Trafford, acolo unde Manchester United primeste vizita elvetienilor de la FC Basel.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Otelul Benfica Liga Campionilor, #Otelul infrangere Benfica, #Otelul infrangere Liga Campionilor , #Liga Campionilor