Clipe de panică la meciul Oțelul - U Cluj: ”M-am speriat, am văzut mult sânge acolo”

Duminica, 21 Aprilie 2024, ora 18:59
2036 citiri
Oțelul a câștigat cu U Cluj

Echipa Oţelul Galaţi a învins duminică, pe teren propriu, scor 1-0, gruparea Universitatea Cluj, în etapa a cincea din play-out-ul Superligii.

Într-o repriză în care ambele formaţii au avut câte o ocazie de gol, Frederic Maciel a deschis scorul, în minutul 40, cu un şut la colţul lung. În partea secundă, Cisotti a şutat pe lângă poartă, în minutul 76, iar clujenii nu au reuşit să egaleze, deşi Oțelul a jucat mai multe minute în zece oameni, după eliminarea aceluiași Maciel.

În ultimele minute Samuel Teles l-a lovit în faţă pe Dan Nistor şi i-a spart acestuia nasul, iar medicii au rămas minute întregi pe gazon pentru a opri hemoragia jucătorului clujean.

”M-am speriat, am văzut mult sânge acolo. Din ce am înțeles e bine acum, nu e nimic grav, sper să revină cât mai repede”, a mărturisit colegul lui Nistor, Daniel Popa.

Cu această victorie gălăţenii urcă pe prima treaptă a play-out-ului, cu 30 de puncte. Universitatea Cluj are 26 de puncte şi ocupă poziţia a patra.

OŢELUL: E. Pap - Zhelev, J. Cisse, Yabre, Migeul Silva – Lameira (Farcaş 90), Zivulic, Cisotti (Aly Malle 90) - Maciel, A. Pop (S. Teles 63), Bodişteanu (R. Tănasă 50). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

U CLUJ: Gorcea - Chinteş, Piţian (Masoero 76), Thalisson, Chipciu – Bic (Silaghi 62), Doukoure (Anselmo 70) – Roguljic (D. Oancea 62), Nistor, V. Gheorghe (Roger 62) - D. Popa. ANTRENOR: Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: Maciel 76, S. Teles 90+4 / Chipciu 77

Cartonaş roşu: Frederic Maciel (Oţelul Galaţi) min. 87

Arbitri: Rareş Vidican - Sebastian Gheorghe, Adrian Popescu

Arbitri VAR: Andrei Antonie - Vladimir Urzică

Quarterly Report - Editia 4

Constantin Gâlcă, despre barajul cu Universitatea Cluj: Are o importanţă capitală
Antrenorul formaţiei Universitatea Craiova, Constantin Gâlcă, a declarat, vineri, înr-o conferinţă de presă, că barajul cu Universitatea Cluj, are o importanţă capitală pentru echipa sa,...
Exod de la Oțelul Galați. Mai mult de jumătate dintr-o echipă pleacă
Clubul de fotbal Oţelul Galaţi a anunţat, joi, pe site-ul său oficial, că se desparte de şapte jucători, portarul Relu Marian Stoian, fundaşii Dragan Lovric, Costin Petruţ Ghiocel, Dan...