Vestea minunată primită de Simona Halep la Toronto: ”Un final grozav al aventurii mele!”

Vineri, 12 August 2022, ora 14:35
10659 citiri
Patrick Mouratoglou și Simona Halep

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Toronto, dotat cu premii totale de 2.527.250 de dolari, joi, după ce a învins-o pe elveţianca Jil Teichmann, cu 6-2, 7-5.

Halep şi-a asigurat un cec de 61.300 de dolari şi 190 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe tânăra jucătoare americană Coco Gauff, care a dispus de belarusa Arina Sabalenka în trei seturi, cu 7-5, 4-6, 7-6 (4), după trei ore şi 11 minute.

Halep a câştigat toate cele trei meciuri directe cu Gauff (18 ani, 11 WTA), finalistă anul acesta la Roland Garros. Simona s-a impus în 2019 în optimi la Wimbledon, cu 6-3, 6-3, şi de două ori anul acesta, în turul al treilea la Indian Wells, cu 6-3, 6-4, şi în optimi la Madrid, cu 6-4, 6-4.

Halep a câştigat de două ori Openul Canadei, care se dispută alternativ la Montreal şi Toronto, de fiecare dată impunându-se când competiţia a avut loc la Montreal (2016, 2018). De asemenea, are şi o finală jucată în Canada, în 2015, chiar la Toronto.

Înaintea meciului din sferturi cu Cori Gauff, Simona Halep a primit o veste minunată din partea antrenorului Patrick Mouratoglou, care n-a fost până acum alături de ea la competiția din Canada.

”Un final grozav al aventurii mele în Grecia, alături de familie! E timpul să merg lângă Simona Halep la Toronto”, a anunțat pe Instagram tehnicianul francez.

Tenismena Simona Halep (31 de ani, locul 9 WTA) și-a încheiat sezonul 2022 după operația suferită la nas, astfel că sportiva poate profita din plin de timpul liber. Proaspăt divorțată...
Simona Halep revine mai repede pe teren. Primul turneu unde va juca după ce s-a operat la nas
Simona Halep a anunțat că nu va mai juca tenis în acest an din cauza operației la nas. Tenismena s-a răzgândit și în ultima lună din acest an va participa la primul turneu după...