”Noua Șarapova” e adversara Simonei Halep în turul doi la Madrid. Când se joacă meciul

Joi, 28 Aprilie 2022, ora 16:51
4517 citiri
Paula Badosa

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a revenit cu o victorie, 6-2, 6-3 cu chinezoaica Shuai Zhang, joi, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 6.575.560 de euro, după mai bine de o lună de pauză din cauza unei accidentări.

Halep (30 ani, 21 WTA) a câştigat în doar 68 de minute primul său meci după începerea colaborării cu antrenorul Patrick Mouratoglou.

Campioană la Madrid în 2016 şi 2017 şi finalistă în 2019, Halep şi-a asigurat un cec de 45.095 de euro şi 65 de puncte WTA.

În turul secund, Halep va avea o adversară foarte puternică, pe iberica Paula Badosa (Spania), cap de serie numărul 2 și principala favorită a turneului, după retragerea liderei mondiale Iga Swiatek.

Meciul dintre Simona Halep și ”noua Șarapova”, așa cum e supranumită Paula Badosa (datorită asemănării fizice și în ceea ce privește jocul) va avea loc sâmbătă.

Un nume mare din tenis e de partea lui Wozniacki în războiul cu Simona Halep
Simona Halep și Caroline Wozniacki sunt implicate într-un război al declarațiilor, declanșat de afirmația danezei care a spus că jucătoarele suspendate pentru dopaj nu trebuie să...
Darren Cahill, despre cazul Simonei Halep: ”Risipește milioane, trebuie să se descurce mai bine”
Simona Halep s-a întors în țară de la Miami, după ce a primit un wild card pentru turneul din Florida (19-31 martie), care a marcat revenirea sa în circuit după mai bine de un an şi...