Petrolul Ploiești visează la play-off după ultima victorie din campionat. Prahovenii sunt la al treilea succes consecutiv

Sambata, 05 Noiembrie 2022, ora 20:21
2073 citiri
Petrolul Ploiești. Foto: Facebook / Petrolul Ploiești

Echipa Petrolul Ploieşti a învins sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, pe UTA Arad, într-un meci al etapei a 17-a din Superligă.

Este a treia victorie consecutivă pentru prahoveni în Superliga.

În minutul 50, arbitrul Marian Barbu a acordat penalti după intervenţia VAR, la un henţ al lui Chindriş, şi Jair a deschis scorul, în minutul 52. Irobiso a majorat scorul pentru gazde, în minutul 67, iar arădenii au redus din diferenţă prin Otele, în minutul 76.

În minutul 90+5, arbitrul l-a eliminat pe Irobiso cu roşu direct, după consultarea VAR.

Petrolul se află la a treia victorie consecutivă în Superligă.

PETROLUL: Vâlceanu - Mathaus, Meijers, Huja - Borţa, Seto, Jair, Ţicu – Cioiu (Budescu 80), Irobiso, Grozav (Dumitriu 72). ANTRENOR: Nicolae Constantin

UTA ARAD: Fl. Iacob - Dobrescu, Chindriş (Ubbink 54), Hoxhallari, Abeid - P. Anton, Batha – Stahl (Keseu 63), R. Pop (Negoescu 62), Otele (Jobello 87) – Postolachi. ANTRENOR: Laszlo Balint

Cartonaşe galbene: Borta 37 / Dobrescu 28, Postolachi 40, Chindriş 45+2

Arbitri: Marian Barbu - Imre-Laszlo Bucsi, Stelian Slabu - Cristina Trandafir

Arbitri VAR: Marcel Bîrsan - Gabriel Stroe

Observator: Eduard Dumitrescu

În clasament, Petrolul Ploiești este pe locul 6, cu 26 de puncte, iar UTA este pe poziția 15, cu 16 puncte.

Două rezerve au marcat în două minute: cum s-a terminat meciul dintre Universitatea Cluj și Petrolul
Echipa Petrolul Ploieşti a învins sâmbătă seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia Universitatea Cluj, în etapa a patra din play-out-ul Superligii. Petrolul a marcat golurile victoriei în...
E gata campionatul, după derby-ul CFR - FCSB! ”Bijuterie” de gol, semnată Florinel Coman
Echipa bucureşteană FCSB a învins duminică seara, în deplasare, scor 1-0, gruparea CFR Cluj, în etapa a patra din play-off-ul Superligii. Diferenţa dintre liderul FCSB şi echipa de pe locul...
#petrolul ploiesti, #Petrolul Ploiesti Liga 1, #UTA, #Superliga , #clasament liga 1