Două rezerve au marcat în două minute: cum s-a terminat meciul dintre Universitatea Cluj și Petrolul

Duminica, 14 Aprilie 2024, ora 06:35
2619 citiri
Petrolul s-a impus cu 2-1

Echipa Petrolul Ploieşti a învins sâmbătă seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia Universitatea Cluj, în etapa a patra din play-out-ul Superligii. Petrolul a marcat golurile victoriei în numai două minute, prin două rezerve.

Debutul lui Laszlo Balint pe banca ploieştenilor a fost de bun augur. Prima repriză a meciului de la Cluj a fost una echilibrată, în care ambele echipe au avut ocazii de gol, însă scorul a fost deschis de Roguljic, în minutul 55, şi gazdele conduceau cu 1-0. Imediat după gol, în minutul 58, Balint i-a trimis în teren pe Irobiso şi Jyry, iar aceştia au schimbat soarta meciului în numai două minute. Irobiso a reluat în plasă centrarea lui Ţicu, în minutul 62, iar finlandezul Jyry a înscris din assistul lui Alexandru Musi, în minutul 64. Roguljic a lovit bara în minutul 67, dar până la final nu s-a mai înscris şi ploieştenii s-au impus la Cluj cu 2-1.

În clasament, Universitatea Cluj are 26 de puncte şi este pe locul 4, iar Petrolul este pe 5, cu 25 de puncte.

U CLUJ: Gertmonas – Oancea, Masoero, Thallison, Roger – M. Rus, G. Simion (R. Silaghi 79), Bic – Roguljic (V. Gheorghe 68), Nistor – D. Popa (Anselmo 68). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

PETROLUL: Zima – L. Dumitru, P. Papp, Garutti (Meijers 90), Ţicu – Seto, Hanca (Jyry 58) – Al. Musi, Jair (Huja 83), Grozav (Işfan 83) – Berisha (Irobiso 58). ANTRENOR: Laszlo Balint.

Cartonaşe galbene: D. Popa 41 / Hanca 39, Zima 90+2

Arbitri: Ionuţ Coza - Marius Badea, Raul Ghiciulescu - Ovidiu Robu

Arbitri VAR: Sorin Costreie - Ferencz Tunyogi

Observator: Florin Hîncu

Quarterly Report - Editia 4

Primul fotbalist din Superliga României care e sigur că va juca la Euro 2024
Selecţionerul Georgiei, francezul Willy Sagnol, a anunţat miercuri lotul naţionalei Georgiei pentru turneul final al Euro 2024. În lot se află şi jucătorul Craiovei, Anzor Mekvabishvili....
Cătălin Drulă, campanie electorală în diaspora. „Amenințarea pentru Ciolacu, Ciucă și marea mafie suntem noi”
Liderul USR, Cătălin Drulă, a precizat sâmbătă, 25 mai, la Milano, la o întâlnire cu români stabiliţi în Italia, că mobilizarea la vot în 9 iunie este foarte importantă. Drulă nu a...
#petrolul ploiesti, #universitatea cluj, #Superliga, #roguljic, #Irobiso, #jyry , #stiri fotbal